Jo më mungesë të Herceptinës për gratë që vuajnë nga kanceri

Jo më mungesë të Herceptinës për gratë që vuajnë nga kanceri

Jo më mungesë të Herceptinës për gratë që vuajnë nga kancerihttps://ata.gov.al/2018/06/14/jo-me-mungese-te-herceptines-per-grate-qe-vuajne-nga-kanceri/Ndryshe nga çfarë ndodhte vitet e kaluara, mungesat dhe vonesat në trajtimin e grave që vuajnë nga kanceri i gjirit me kurën e herceptinës, kanë marrë fund. Disa paciente që vuajnë nga kjo sëmundje kanë ndarë dëshminë e tyre lidhur me trajtimin në spitalin Onkologjik të Tiranës.

Posted by Agjencia Telegrafike Shqiptare on 14.06.2018

TIRANË, 14 qershor/ATSH/-Ndryshe nga çfarë ndodhte vitet e kaluara, mungesat dhe vonesat në trajtimin e grave që vuajnë nga kanceri i gjirit me kurën e herceptinës, kanë marrë fund.

Disa paciente që vuajnë nga kjo sëmundje kanë ndarë dëshminë e tyre lidhur me trajtimin në spitalin Onkologjik të Tiranës.

“Trajtohem me Herceptinë për shkak të tumorit në gji, duke pasur probleme dhe venat vetëm një krah. Është më i mirë ky që marrim tani dhe për efekt kohe që nuk presim në radhë”, shprehet një nga pacientet.

“Kam bërë kimio, kam bërë 8 seanca. Nuk ka vonesa. I kemi marrë në rregull”, thotë një tjetër e sëmurë me këtë sëmundje.

“Ciklet i kam bërë në Itali. Kam bërë Herceptinën që në tetor dhe vazhdoj për një vit. Herën e parë e kam bërë me venozë ndërsa sot komodititeti dhe të gjitha të tjerat këtu janë tamam si në Itali”, shprehet në tjetër paciente.

Mungesat dhe vonesat për trajtimin e grave që vuajnë nga kanceri i gjirit me kurën e herceptinës kanë marrë fund me përfshirjen e këtij bari në listën e rimbursimit dhe me kontratën e lidhur mes ministrisë së Shëndetësisë dhe prodhuesit të autorizuar që na ka lejuar të mbulojmë trajtimin me herceptinë për rreth 150 paciente në vit. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.