Aktualitet

Lufta kundër terrorizmit, një nga prioritetet kyçe të qeverisë shqiptare

TIRANË, 26 prill /ATSH/ - “Lufta kundër terrorizmit mbetet një nga prioritetet kyçe të qeverisë shqiptare". Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, mori pjesë në “Konferencën...

Lajmet e fundit

Ekonomi

Turizëm dhe mjedis

EveningStandard, rendit Shqipërinë të parën si destinacion “on trend”

TIRANE, 26 Prill/ATSH/- Ashtu si syzet e diellit "polka dots", të viteve '90 apo pantallonat e shkurtra prej kadifeje edhe destinacionet e udhëtimit mund...

Pa nisur sezoni, turistët “pushtojnë” Përmetin

TIRANË, 26 prill /ATSH - N.Lena/ - I ka të gjitha, ajër të pastër, njerëz të mirë, vende çlodhjeje si ujërat e Bënjës, trashëgimi...
video

“Të pastrojmë Shqipërinë që duam”, largohen mijëra tonë mbetje në gjithë vendin

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/10155762664786523/ TIRANË, 26 prill/ATSH-Maela Marini/ - Mijëra tonë mbetje u pastruan në 155 segmente lumore, bregdetare dhe grykëderdhje, në kuadër të aksionit të pastrimit të...

Parashikimi i motit, e enjte 26 prill 2018

TIRANE, 26 prill /ATSH/ - Moti, për ditën e sotme parashikohet me kthjellime dhe vranësira në zhvillim. Në zonat malore do të ketë  reshje...

Bota dhe rajoni

Kosova

Tusk: Vazhdoni me reformat, konsensus politik për luftën kundër krimit e korrupsionit

PRISHTINE, 26 Prill/ATSH/- Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, pas takimit që pati me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi përgëzoi Kosovën për ratifikimin e...

Kosova mbështetje nga Zvicra në menaxhimin e resurseve ujore

PRISHTINE, 26 Prill /ATSH/ -Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj ka pritur në takim përfaqësuesit e Agjencionit Zviceran për Zhvillim dhe Bashkëpunim-...

Delegacioni i Kuvendit të Republikës së Kosovës po ndjek punimet e Sesionit të Dytë...

PRISHTINË, 25 prill /ATSH/ - Delegacioni i Kuvendit të Republikës së Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, i përbërë nga Xhavit Haliti,...

Ministri Gashi: Kosova rikthehet në Bienalen e Venecias me rrëfim për vitet ’90

PRISHTINË, 25 prill /ATSH/ - Sot në Galerinë Kombëtare të Kosovës, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mori pjesë në konferencën e...

Sociale

Shëndetësi

Lëkura e shegës, si produkt bukurie

TIRANË, 26 prill /ATSH/ - Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie. Më poshtë keni të listuar...
video

Spitali i Lushnjes me centralin e ri të sterilizimit

https://www.facebook.com/Agjencia.Telegrafike.Shqiptare/videos/1287488681385434/   TIRANË, 26 prill /ATSH/ - Centrali për sterilizimin e instrumenteve kirurgjikalë në Lushnje do të jetë gati në muajin maj. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu...

Vaji i peshkut mbron trurin nga stresi kronik

TIRANE,25 Prill /ATSH/ - Vaji i peshkut po konsiderohet si ilaç mrekullibërës pasi mund të ndihmojë në mbrojtjen e trurit nga stresi kronik. Kështu thotë...

Java Europiane  e Vaksinimit 

TIRANE, 25 Prill /ATSH/ -Ka nisur Java Europiane  e Vaksinimit nën sloganin "Të mbrojtur së bashku", si një iniciativë e përvitshme që rrit ndërgjegjësimin për rëndësinë që ka...

Kulturë

Sport

FUTBOLL – Turqia e gatshme për Euro2024

ANKARA, 26 prill /ATSH-AA/ - Turqia është e gatshme të mikpresë Kampionatin Evropian të Futbollit të vitit 2024 (Euro2024). Federata turke e Futbollit (TFF) është...

FUTBOLL – Messi regjistron markën e tij për veshjet sportive

LUKSEMBURG, 26 prill /ATSH-AFP/ - Futbollisti Lionel Messi, ylli i FC Barcelone, fitoi sot në gjykatë të drejtën për të regjistruar markën e tij...

SOFT NEWS – Salah “faraoni” i Liverpulit bën të ëndërrojë edhe… ministrin izraelit të...

JERUZALEM, 25 prill /ATSH-AFP/ - ''I telefonoj në fushë shefit të Shtabit të Përgjithshëm për t'i thënë të angazhojë Mohamed Salah në ushtri''. Ministri izraelit...

Salah pretendent për “Topin e Artë”. Shënon më shumë se Cristiano dhe Messi

TIRANË, 25 Prill/ATSH/ -Mohamed Salah ishte protagonisti i ndeshjes Liverpool-Roma, me dy gola dhe dy asist në fitoren 5-2 të “The Reds” në takimin...

Lifestyle

Shkencë dhe teknologji

SHBA – NASA lëshon satelitin në kërkim të eksoplaneteve

TAMPA, 19 prill /ATSH-AFP/ - NASA lëshoi dje në hapësirë një satelit, me vlerë 337 milionë dollarë, i projektuar për të kërkuar planete me...

Ngjyrën e flokëve e përcaktojnë 124 gjene

TIRANE,17 Prill/ATSH/ - Rezultatet e një hulumtimi të ri tregojnë se 124 gjene kanë rol kyç në përcaktimin e ngjyrës së flokëve të njeriut,...

MJEDIS – Shkencëtarët krijojnë rastësisht një enzimë që shkatërron plastikën

TAMPA, 17 prill /ATSH-AFP/ - Studiues amerikanë dhe britanikë zbuluan rastësisht një enzimë në gjendje të shkatërrojë plastikën, çka mund të kontribuojë në zgjidhjen...

FOKUS – Skandali Facebook, si parfum revanshi për Europën e Vjetër

BELGJIKË, 13 prill /ATSH-AFP/ - "Faleminderit, Zuckerberg!" ''Homazhi'' ironik i kësaj jave ndaj kreut të "Facebook"-ut ilustron një kënaqësi jo të fshehur të Brukselit përballë...