Ballina Blog
GJENEVË, 14 gusht /ATSH-AFP/ - Fondacioni i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ​​bëri thirrje sot për respektimin e të drejtave të fëmijëve në Bjellorusi, pas raportimeve për përdorim të forcës kundër të miturve, gjatë protestave. "Ndalimi i arrestimeve të shumë personave, përfshirë të miturit, është një hap i parë i rëndësishëm, por shqetësimet serioze mbeten te raportimet për përdorimin...
TIRANË, 14 gusht/ATSH/ Shkolla "Neim Babameto" në Durrës u shkatërrua natën e 26 nëntorit, por sot po rilind më e madhe, më e bukur e me plot risi për nxënësit e për trupën pedagogjike, falë projektit fantastik të arkitektit të famshëm italian, Mario Cuccinella. Kështu u shpreh sot Kryeministri Edi Rama, ndërsa ndau foto nga kantieri i ndërtimit të kësaj...
BRUKSEL, 14 gusht /ATSH-DPA/ - Kanë kaluar rreth 500 ditë nga zgjedhjet parlamentare në Belgjikë dhe perspektiva e një përparimi në formimin e një koalicioni qeverisës është ende larg. "Personat e ngarkuar nga Mbreti Philippe, Bart De Wever i nacionalistëve flamandë dhe Paul Magnette i socialistëve të Valonjës, për të dëgjuar koalicionet e mundshme, u tërhoqën", raportoi media lokale. Në fillim...
TIRANË, 14 gusht/ATSH/ Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se "është gati edhe kantieri i ndërtimit nga themelet i Godinës Qendrore të Arkivave të Shërbimeve të Transportit Rrugor, në Durrës". Rama tha se "ndërkohë po dixhitalizohen regjistrat e bërë kapicë pa asnjë lloj mirëmbajtjeje në 30 vjet, të cilët do të jenë online me indekse e kode në një format unik...
PARIS, 14 gusht /ATSH-AFP/ - Grumbullimet e më shumë se 10 personave janë të ndaluara në Paris, nëse nuk garantohen gjestet mbrojtëse, njoftoi sot Prefektura e Policisë. "Vënia e detyrueshme e një maskë mbrojtëse, tashmë në fuqi në disa rajone në kryeqytet, nga e shtuna ora 20:00 do të shtrihet edhe në një pjesë të Champs-Elysées dhe në zonën e...
TIRANË, 14 gusht/ATSH/ Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ndau sot apelin e mjekëve shqiptarë dhe atyre italianë për të zbatuar rregullat kundër COVID-19. "A je aq i fortë sa të mbash një maskë? Ju lutem dëgjoni thirrjen e mjekëve shqiptarë dhe italianë, që së bashku luftojnë COVID-19", tha Manastriliu. "Gjatë këtyre muajve kemi mësuar të njohim COVID-19, punuam për...
TIRANË, 14 gusht /ATSH/ Rezervat valutore të vendit që mbahen nga Banka e Shqipërisë kryesisht në euro, dollarë e shumë pak në ar, kanë ardhur në rritje të qëndrueshme. Në fund të muajit mars 2020, stoku i rezervës valutore shënoi vlerën e rreth 3.32 miliardë euro. Banka e Shqipërisë bëri të ditur se ky nivel vlerësohet i mjaftueshëm për mbulimin e...
TIRANË, 14 gusht/ATSH/ Ministria e Financave dhe Ekonomisë ndjek në vazhdimësi, në rolin e aksionarit, ecurinë pozitive të aktivitetit të Postës Shqiptare. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj deklaroi sot se "mesatarisht 1000 klientë në ditë vizitojnë zyrën postare qendër në Tiranë, të cilët kryejnë shërbime të ndryshme postare dhe financiare". Nertila është një nga klientët e kësaj zyre, e...
TIRANË, 14 gusht/ATSH/ Ekipet mjekësore ndodhen në terren për t'u ardhur në ndihmë qytetarëve të bllokuar në radhë, në pritje për të kaluar pikën kufitare të Kakavijës. Mbrëmjen e sotme, mjekë e infermierë kanë kontrolluar gjendjen shëndetësore të qytetarëve, duke u ardhur në ndihmë për çdo problem që ata kanë. Në Kakavijë dhe Kapshticë u krijuan radhë të gjata pritje të...
TIRANË, 14 gusht/ATSH/ Ministria e Mbrojtjes reagoi sot lidhur me lajmin e pavërtetë në disa media, duke sqaruar se "nuk ka patur asnjë fluturim me helikopter të ministres Xhaçka sot drejt Kakavijës". "Ministrja ka mbërritur në Kakavijë në rrugë tokësore, rreth orës 16:30 dhe një orë më pas, një helikopter i Forcës Ajrore është ulur në qytetin e Gjirokastrës duke...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA