Ballina Blog
TIRANË, 15 Janar/ATSH/ Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili është njëherësh edhe drejtues politik i PS për qarkun e Tiranës, tha sot se oferta e Lulzim Bashës dhe e opozitës për zgjedhjet e 25 prillit janë kandidatët që njihen si “meme” në rrjetet sociale. Gjatë një bashkëbisedimi me një grup të rinjsh në 29-vjetorin e FRESSH, Veliaj...
ROMË, 15 janar /ATSH-ANSA/ - Rastet me COVID-19 në Europë kanë arritur në 30 milionë, sipas të dhënave zyrtare. Kjo shifër, që është e bazuar në të dhënat zyrtare të autoriteteve shëndetësore të 52 vendeve, duke përfshirë Azerbajxhanin dhe Rusinë, konfirmon Europën si zonën më të prekur në botë nga koronavirusi, para SHBA-së dhe Kanadasë me 23 994 507 raste...
MADRID, 15 janar /ATSH-ANSA/ - Madridi shpalli sot një bllokim të ri antiCOVID-19, pasi rastet pozitive janë rritur me 51% në javën e fundit. Nga e hëna, orari i shtetrrethimit të mëparshëm do të nisë në orën 23:00 në të gjithë rajonin. Hotelet, restorantet dhe, në përgjithësi, të gjitha llojet e vendeve, si dyqanet, teatrot ose kinematë, do të kenë orë...
PRISHTINË, 15 janar /ATSH/ Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.659 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 296 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet...
TIRANË, 15 janar/ATSH/ Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim u takua sot me kryetarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi dhe zëvendëskryetaren Lealba Pelinku për të shprehur mbështetjen për rolin e tyre kritik në sigurimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, më 25 Prill. Gjatë takimit ambasadorja Kim nënvizoi nevojën për të zbatuar në kohë dhe mënyrën efikase identifikimit...
TIRANË, 15 janar/ATSH/ Ardenisi, 10 vjeç, nga Burreli pas një beteje të vështirë me tumorin në sistemin nervor ka arritur ta fitojë atë. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manatirliu, tha sot se kjo u bë e mundur falë profesionalizmit dhe përkushtimit të pashoq të dr. Arturit, dr. Orgesit dhe të gjithë ekipit fantastik të neurokirurgjisë dhe radioterapisë në...

BM – PBB bie 2,6%

LONDËR, 15 janar /ATSH-AFP/ - Prodhimi i Brendshëm Bruto britanik pësoi një rënie prej 2,6% në nëntor pas gjashtë muajve radhazi rritje, në sfondin e kufizimeve për të luftuar kundër valës së dytë të koronavirusit të ri. "Një kufizim ishte vendosur veçanërisht për Anglinë, më pak i ashpër se kufizimi aktual, ndërkohë që shkollat vazhdojnë të jenë të hapura", nënvizoi...
TIRANË, 15 janar/ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, leku forcoi pozitat në raport me euron, ndërsa ka humbur  terren në këmbim me dollarin amerikan. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 101.70 lekë ose 0.19 lekë më shumë se një ditë më parë. Ndërsa euroja u dobësua sot me 0.06 lekë duke zbritur në kuotën e...
TIRANË, 15 janar/ATSH/ 350 mjete si dhe 1000 punonjës të Autoritetit Rrugor Shqiptar në të gjithë vendin janë të angazhuar në terren për të mbajtur të hapura të gjitha akset kombëtare pavarësisht kushteve të motit me reshje bore dhe temperatura të ulëta. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Drejtori i ARRSH, Ergys Verdho inspektuan në Qafë Thanë, pjesë...
TIRANË, 15 janar/ATSH/ Numri i të punësuarve në fund të vitit 2020 rezulton të jetë 55% më i lartë, krahasuar me vitin 2012. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj bëri të ditur se krahas shumë faktorëve, si përmirësimi i klimës së të bërit biznes, shtimi i investimeve, ulja e taksave apo politikat fiskale të ndjekura si ajo e taksimit...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA