FRANCË – Macron i gatshëm për përmirësimin e projektreformës së pensioneve

PARIS, 18 dhjetor /ATSH-AFP/ – Presidenti francez, Emmanuel Macron është i gatshëm të përmirësojë projektreformën e pensioneve, objekt i grevave dhe manifestimeve që prej dy javësh, njoftoi sot kabineti i tij para bisedimeve të mëtejshme të qeverisë dhe partnerëve sociale.

“Presidenti francez nuk do ta braktisë projektin e kundërshtuar, por ai është i gatshëm ta përmirësojë nëpërmjet diskutimeve me sindikatat”, theksoi presidenca duke parashikuar avancime deri në fund të javës.

Me përfaqësuesin e ri të planit të reformës së pensioneve të qeverisë, Laurent Pietraszewski, kryeministri Eduard Philippe priti liderët e sindikatave në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për të dalë nga kjo krizë që ka paralizuar gjerësisht transportin publik.

Sipas presidencës, Macron është i vendosur për objektivin për të arritur një ndërprerje të mobilizimit gjatë festave të fundvitit./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.