SHBA – Senati voton për fatin e Trump pak pas betimit të Biden

UASHINGTON, 15 janar /ATSH-DPA/ – Vetëm 60 minuta pasi presidenti i zgjedhur, Joe Biden të betohet më 20 janar, fati i paraardhësit të tij pritet të votohet në Senat me akuzën e nxitjes së trazirave.

Koha e jashtëzakonshme e gjykimit të fajësimit të presidentit Donald Trump përcaktohet pjesërisht nga rregullat e Senatit.

Seanca do të fillojë në orën 13:00, ndërsa ditën tjetër Senati merr vendimin.

Senati nuk do të mblidhet deri më 19 Janar.

Megjithëse demokratët duan ta ndryshojnë atë datë, kreu i shumicës së Senatit Mitch McConnell, nuk pranoi.

Demokratët dhe republikanët tashmë po debatojnë nëse është një ide e mirë për të zhvilluar të dyja ngjarjet në të njëjtën ditë.

Shtyrja e procesit do të kërkonte pëlqimin e të gjithë 100 senatorëve, një veprim që ka qenë jashtëzakonisht i vështirë në vitet e fundit, për të mos përmendur tensionet e përshkallëzuara të tranzicionit dhe sulmin e 6 janarit nga mbështetësit e Trump.

Zhvendosja e procesit me një ditë, një javë ose një muaj ka pasoja politike që rrezikojnë ndarjen e palëve./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.