NASA siguron materie nga asteroidi Bennu

NJU JORK, 20 tetor /ATSH-DPA/ – Një anije kozmike e NASA-s do të tentojë koleksionin e parë të mostrës të një agjencia hapësinore amerikane nga një asteroid.

Sonda ”Osiris-Rex” do të marrë materialin nga asteroidi Bennu për ta sjellë atë për kërkime të mëtejshme.

Bennu, një tumë e zezë rrënojash 290 milionë kilometra nga Toka, mund t’i afrohet rrezikshëm afër planetit tonë në shekullin e ardhshëm, edhe nëse mundësia e ndikimit është minimale.

”Osiris-Rex”, i nisur në vitin 2016 dhe me madhësinë e një furgoni, do të përpiqet të lëvizë në një zonë me madhësinë e tre parkingjeve dhe e rrethuar nga gurë të mëdhenj.

Kur të jetë pak metra nga Bennu, ai do të zgjasë një krahun e saj robotik të quajtur Tagam.

Tagam do të prekë asteroidin për rreth pesë sekonda, do të nxjerrë azot nën presion për të ngritur sipërfaqen dhe do të thithë një prej tij kampion 60-2000 gramë përpara se të kthehet në sondë./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.