TURQI – Ndalohen 4 036 migrantë dhe arrestohen 105 trafikantë

migrantë

STAMBOLL, 16 korrik /ATSH-ANSA/ – Autoritetet në Turqi kanë kanë bërë të mundur ndalimin e  4 036 migrantëve gjatë kësaj jave, të cilët përpiqeshin të kalonin për në Bashkimin Evropian pa dokumente të rregullta.

Nga këta, 249 janë ndaluar në det.

”Policia turke arrestoi edhe 105 persona, të dyshuar për trafik të qënieve njerëzore”, sipas Ministrisë së Brendshme turke.

Pas marrëveshjes së marsit 2016 në  Bruksel, numri i migrantëve dhe refugjatëve, të cilët ikin nga Turqia drejt Greqisë për të vazhduar më tej drejt vendeve të BE-së, është e zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.