SHBA – Trump vendos tarifa edhe për produktet kineze

UASHINGTON, 15 qershor /ATSH-DPA/ – Shtëpia e Bardhë njoftoi vendosjen e tarifave edhe mbi produktet kineze, në masën 25% për shkak, sipas saj, të praktikave jo të ndershme tregtare.

”Produktet kineze kanë të bëjnë sidomos me disa teknologji të rëndësishme industriale”, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë.

”Tregtia mes SHBA dhe Kinës ka qenë jo e ndershme prej një kohe të gjatë. Kjo situatë nuk është më normale”, theksoi ajo.

Efektet e këtij vendimi do të fillojnë më 6 korrik.

Trump ka vendosur tarifa për metalet ndaj BE, Kanadasë dhe Meksikës.

Ndërkohë, Kina reagoi duke deklaruar se do të merrrte masat e duhura ndaj vendimit amerikan./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.