AXHENDA NDËRKOMBËTARE 19/6/2021

CIUDAD JUAREZ (Meksikë) – Hapet kufiri amerikano-meksikan dhe bashkimet e pra familjare qëe prej fillimit të pandemisë.

IRAN – Zgjedhje presidenciale, bashkiake dhe  për Asamblenë e Ekspertëve.

BOTË – Dita ndërkombëtare për eliminimin e dhunës seksuale në kohë konflikti.

VARSHAVË (Poloni) – Marshi i lirisë.

SPANJË – Manifestim në disa porte spanjolle kundër anjeve kroçere.

MOSLË (Rusi) – Kongres para zgjedhor i partisë së Kremlinit.

PARIS (Francë) – Sallon VivaTech i start-up dhe teksologjisë.

ANKARA (Turqi) – Vizitë e ministrit ukrainas të Punëve të Jashtme, Dmytro Kuleba.

LISBONË (Portugali) – Zgjedhja e sekretarit të përgjithshëm të Partisë Socialiste.

STAMBOLL (Turqi) – Manifestim kundër tërheqjes së Turqisë nga traktati europian i dhunës ndaj grave.

VARSHAVË (PoloI) – Operacion vaksinimi kundër COVID-19 tek tifozët që ndjekin ndeshjen Spanjë-Poloni.

STRASBURG (Francë) – Seancë plenare inauguruese e Konferencës për të ardhmen e Europës.

SHBA – Një ditë pushim federal për të shënuar fundin e skllavërimit.

UASHINGTON (SHBA) – Vizitë e kreut të ushtrisë izraelite, gjeneralit, Aviv Kohavi.

BEJRUT (Liban) – Vizitë e kreut të diplomacisë së BE-së, Josep Borrell. / /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.