AXHENDA NDËRKOMBËTARE 19/01/2021

UASHINGTON (SHBA) – Dita e fundit e Donald Trump si president amerikan.

GJENEVË (Zvicër) – Dorëzimi i raportit të dytë të ndërmjetëm të Panelit të Pavarur për Vlerësimin e përgjigjes ndaj pandemisë.

ROMË (Itali) – Fjalimi i kryeministrit Conte para Senatit.

GJENEVË (Zvicër) – Zhbllokimi i një pjese të fondeve të klanit të Ben Ali deri tani t[ ngrira nga autoritetet zvicerane.

WIESBADEN (Gjermani) – Destatis: Inflacioni për muajin dhjetor.

BRUKSEL (Belgjikë) – Parlementi europian: Debat mbi transparencën e kontratave të vaksinave antiCOVID-19.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takim i ministrave të Financave të BE-së.

KIEV (Ukrainë) – Konferencë shtypi e presidentes në detyrë të OSCE-së dhe shefes së diplomacisë ukrainase.

LONDËR (Britani e Madhe) – Seancë dëgjimore në procesin gjyqësor të ngritur nga Meghan Markle kundër Associated Newspapers, për cënim të privatësisë së saj.

BERLIN (Gjermani) – Kancelarja Merkel takohet me presidentët e rajoneve për masat kufizuese antiCOVID-19.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takimi i presidentit të Këshillit Evropian Michel, ministrit të Jashtëm të BE-së, Borrell dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Stoltenberg.

UASHINGTON (SHBA) – Konferencë virtuale shtyëi e Organizatës panamerikane të Shëndetësisë (PAHO) mbi COVID-19.

UASHINGTON (SHBA) – Seancë dëgjimore në Senat e Janet Yellen në kuadër të emërimit të saj si Sekretare e Thesarit.

CHABAHAR (Iran) – Manovra ushtarake nga forcat tokësore të ushtrisë iraniane në rajonin Makran.

TEHERAN (Iran) – Konferencë shtypi e zëdhënësit të qeverisë./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.