BRUKSEL – KE synon vaksinimin e 70% të popullsisë europiane deri në verë

BRUKSEL, 19 janar /ATSH-DPA/ – Sipas Komisionit Europian, 70% e të rriturve në Bashkimin Europian pritet të vaksinohen kundër koronavirusit deri në verë.

Deri në mars, komisioni dëshiron që të arrihet synimi i ndërmjetëm i 80% të njerëzve mbi 80 vjeç dhe punonjësve shëndetësorë.

Qëllimet janë pjesë e një dokumenti diskutimi për samitin e videove të BE, i cili do të përqendrohet në vaksinimin si një temë kryesore ndërsa 27 shtetet e BE punojnë për të koordinuar përpjekjet e tyre për të luftuar pandeminë.

Krerët e shteteve dhe qeverive të BE do të diskutojnë gjithashtu nëse duhet të ketë një pasaportë të vaksinimit të BE dhe privilegje të tjera të lidhura për njerëzit që kanë pësuar një goditje nga koronavirusi.

Sipas burimeve, Komisioni i BE është në favor të një dokumenti sa më preciz dhe të njohur në të gjitha shtetet e BE./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.