BERLIN – Michel dhe Maas kërkojnë lirimin e Navalnyt

BERLIN, 18 janar /ATSH-DPA/ – Politikani opozitar rus Alexey Navalny, i cili u trajtua në Gjermani pas dyshimit se ishte helmuar, u arrestua në Moskë pasi u kthye në Rusi.

Fillimisht ishte planifikuar që Navalny dhe bashkëshortja, Yulia Navalnaya të uleshin në aeroportin ”Vnukovo” të Moskës, por avioni me të cilin udhëtonin ata u devijua për në aeroportin ”Sheremetyevo”.

Në një deklaratë, Shërbimi Federal i Burgjeve i Rusisë tha se Navalny u ndalua “për shkelje të përsëritura të periudhës së lirimit me kusht” që nga 29 dhjetori i vitit 2020 dhe do të paraqitet para një gjykate.

Ndërkohë, presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, i bëri thirrje Rusisë që të lirojë Navalnyn.

“Ndalimi i Alexey Navalny-t pas arritjes në Moskë është i papranueshëm. U bëj thirrje autoriteteve ruse që ta lirojnë menjëherë”, shkroi Michel në Twitter.

Edhe Gjermania i kërkon Moskës “lirimin e menjëhershëm” të Alexei Navalny, i arrestuar dje gjatë kthimit të tij në Rusi.

”Arrestimi i tij është krejtësisht i pakuptueshëm”, deklaroi ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas. /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.