VJENË – Austria ndërton murin përkujtimor me emrat e viktimave të Holokaustit

VJENË, 22 qershor /ATSH-DPA/- Austria nisi sot ndërtimin e një memoriali të ri të Holokaustit në një park qendror të Vjenës, ku do të ngrihet një mur që mban emrat e më shumë se 64 000 hebrenjve austriakë të vrarë.

“Edhe pse në Austri ekzistojnë monumente të tjera publike për të përkujtuar viktimat e Holokaustit, asnjëri nuk u kushtohet individëve”, theksoi udhëheqësi i komunitetit hebre të Vjenës, Oskar Deutsch, gjatë një fjalimi.

“Kujtesa do të thotë të kujtosh viktimat e Shoahut, t’i heqësh ata nga anonimati, t’i kthesh nga statistika në persona me biografi”, vazhdoi ai.

Muri pritet të përfundojë në fund të vitit të ardhshëm./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.