VILNIUS – Lituania dhe Polonia rihapin kufijtë

VILNIUS, 12 qershor /ATSH-DPA/ – Lituania dhe Polonia përfunduan sot kontrollet kufitare nga koronavirusi, gjë që nënkupton se qytetarët mund të udhëtojnë lirshëm mes dy vendeve për herë të parë që nga mesi i marsit.

Asnjë nga të dy shtetet nuk do të kërkojë karantinë.

Për më tepër, rihapja lejon qytetarët polakë të hyjnë në Estoni dhe Letoni, pasi vendet e Balltikut hoqën kontrollet e kufijve të brendshëm në mes të majit.

Rihapja u shënua me një takim midis presidentit të Lituanisë, Saulius Skvernelis dhe presidentit të Polonisë, Mateusz Morawiecki në vendkalimin Kalvarija-Budzisko.

Të dy mbanin maska për fytyrën dhe nuk i shtrënguan duart.

Ata mbajtën një konferencë të përbashkët shtypi gjatë së cilës bënë thirrje për solidaritet në luftën kundër virusit./ /sara/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.