Foto/ Erasmus+, mbi 3500 studentë kanë studiuar në vendet e BE-së

TIRANË, 31 korrik/ATSH/ Më shumë se 3500 studentë shqiptarë kanë studiuar për një semestër ose më gjatë në universitetet e vendeve të BE-së falë programit “Erasmus+”.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini lajmëroi se grupi i radhës i studentëve është gati për nisje.

“Fryma dhe idetë e reja që ata sjellin në auditore kur kthehen, vlejnë po aq sa eksperienca jetësore e përvetësuar gjatë studimeve në një universitet të huaj.
Ne do vazhdojmë të mbështesim çdo program që stimulon përmirësimin e cilësisë së arsimit pa harruar ndërkohë studentët që studiojnë në Shqipëri dhe Pakti për Universitetin është prova e gjallë”, – u shpreh ministrja.

Sipas Shahinit, bursat dhe ulja e tarifave do të vazhdojnë edhe vitin e ardhshëm akademik, sepse besojmë tek kultivimi i potencialit të atyre që e kanë treguar se meritojnë më shumë.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.