Ballina Etiketimet Ligj

Etiketim: ligj

Administrimi i pyjeve nga bashkitë/ Klosi: Pasuri kombëtare me fuqi të...

TIRANË, 22 janar /ATSH/ Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, u shpreh sot se “ndryshimet ligjore në sektorin e pyjeve, synojnë të forcojnë...

Akuakultura/ Ministria e Bujqësisë, leje aktiviteti në 18 zona

TIRANË, 21 janar /ATSH/ Shëngjini, Durrësi, Vlora dhe Saranda janë 4 nënzonat kryesore për zhvillimin e akuakulturës në vendin tonë. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit...

Kryemadhi: Ligjin për arsimin e lartë do ta shkruajnë universitetet publike...

TIRANË, 16 janar/ATSH/-Kryetarja e LSI, Monika KryemAdhi ka deklaruar të shtunën gjatë një takimi me rinjtë në Elbasan, se ligjin për arsimin e lartë...

Meta dekreton ligjin për parandalimin e keqpërdorimit të sistemit financiar

TIRANË, 8 janar/ATSH/ Presidenti Ilir Meta dekretoi sot ligjin “Për Regjistrin Qendror të Llogarive Bankare”. Kreu i shtetit shprehet se dekretimi i ky ligj do...

HOLANDË – OKB: Të ndryshohet ligji për fëmijët pa shtetësi

HAGË, 29 dhjetor /ATSH-AFP/ - Komiteti i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut vendosi se Holanda ka shkelur të drejtën e fëmijëve...

SLLOVAKI – Parlamenti ndryshon ligjin e urgjencës për shkak të pandemisë

BRATISLAVË, 28 dhjetor /ATSH-AFP/ - Parlamenti sllovak miratoi sot një ndryshim kushtetues që bën të mundur zgjatjen e një gjendje të jashtëzakonshme, aktualisht në...

ANKARA – Turqia ashpërson ligjet kundër financimit të terrorizmit

ANKARA, 27 dhjetor /ATSH-AA/ - Parlamenti turk ratifikoi mocionin që bën thirrje për parandalimin e përhapjes së armëve të shkatërrimit në masë (WMD). Parlamenti miratoi...

Punësimi në kooperativa/ Kushtet për njohjen automatike të vjetërsisë në punë

TIRANE, 26 dhjetor/ATSH/ Për vite me radhë, qindra persona çdo vit, gra e burra që kanë punuar dikur disa vite në ish kooperativat bujqësore,...

SHBA – Trump refuzon planin e rimëkëmbjes të Kongresit 

UASHINGTON, 23 dhjetor /ATSH-AFP/ - Presidenti amerikan, Donald Trump hodhi poshtë planin e rimëkëmbjes prej rreth 900 miliardë dollarësh, të miratuar nga Kongresi duke...

Shqipëria me ligj që rregullon përkthimin zyrtar, Gjonaj: Do të përmirësojë...

TIRANË, 19 dhjetor/ATSH/ Projektligji “Për përkthimin zyrtar dhe profesionin e përkthyesit zyrtar” është një domosdoshmëri për të detajuar një prej profesioneve që deri më...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA