BRUKSEL – BE heq kufizimet e udhëtimit për të ardhurit nga Izraeli

BRUKSEL, 6 maj /ATSH-DPA/ – Bashkimi Europian ka vendosur që gradualisht të heqë kufizimet e udhëtimit për personat që vijnë nga Izraeli.

Deri më tani, njerëzit nga Izraeli mund të hyjnë në BE vetëm nëse arsyet e tyre për të udhëtuar konsiderohen thelbësore, megjithëse disa vende, për shembull Greqia, tashmë kanë hapur kufijtë e tyre për udhëtarët e vaksinuar nga Izraeli.

Kjo do të thotë që BE rekomandon lejimin e udhëtimeve jothelbësore nga shtatë vende, përkatësisht Australia, Izraeli, Zelanda e Re, Ruanda, Singapori, Koreja e Jugut dhe Tajlanda.

Bllokada rekomandon gjithashtu lejimin e hyrjes së qytetarëve kinezë, por kjo i nënshtrohet konfirmimit të reciprocitetit.

Në fillim të pandemisë, të gjitha vendet e BE-së përveç Republikës së Irlandës dhe Zvicrës, Norvegjisë, Lihtenshtejnit dhe Islandës ndaluan të gjitha udhëtimet përveç udhëtimeve thelbësore.

Ndalimi u lehtësua në fillim të korrikut të vitit të kaluar, por situata epidemiologjike në vetëm një pjesë të vendeve u konsiderua mjaft e mirë për të lejuar njerëzit të udhëtonin nga atje në bllok. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.