SHBA autorizon vaksinën Pfizer për grupmoshën mbi 12 vjeç

UASHINGTON, 5 maj /ATSH-AFP/ – SHBA do të autorizojë vaksinën e Pfizer-BioNTech kundër COVID-19 për fëmijët e moshës nga 12 vjeç e lart duke nisur nga java e ardhshme, njoftuan mediat amerikane.

“Pfizer ka kërkuar një autorizim për përdorim urgjent të vaksinës së saj me destinacion fëmijët dhe adoleshentët të moshës nga 12 deri në 15 vjeç”, sipas CNN që citon një zyrtar qeveritar.

“Agjencia amerikane e Produkteve Ushqimore dhe Medikamenteve (FDA) do të ndryshojë rregulloren e saj për autorizimin e përdorimit meurgjencë të vaksonës, por procesi do të jetë i thjeshtë”, njofton CNN.

Vaccin Pfizer është aktualisht e autorizuar për persona e moshës mbi 16 vjeç në SHBA.

Shtrirja e vaksinimit tek adoleshentët mund të hapë fushatën e vaksinimit amerikan për miliona persona shtesë.

Sipas të dhënave zyrtare, shkalla e vaksinimit arriti kulmin rreth 11 prillit përtej Atlantikut, dhe megjithëse 55% e të rriturve tani kanë marrë një ose më shumë doza, mbetet ende një rrugë e gjatë për të arritur imunitetin e tufës./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.