Gjermania kompenson kompanitë për daljen nga energjia bërthamore

BERLIN, 5 mars /ATSH-DPA/ – Qeveria gjermane ka rënë dakord të kompensojë kompanitë e energjisë me rreth 2,4 miliardë euro (2,9 miliardë dollarë) për humbjet e shkaktuara për shkak të eleminimit të energjisë bërthamore, deklaruan ministritë federale.

Marrëveshja, e cila i jep fund viteve të gjyqit, vjen pothuajse saktësisht një dekadë pas katastrofës në Fukushima të marsit 2011, e cila bëri që qeveria e Berlinit të shpallte fundin e energjisë bërthamore në Gjermani.

Centrali i fundit bërthamor gjerman do të dalë jashtë linje deri në fund të vitit të ardhshëm./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.