Siguria Kibernetike/ Xhafaj në Konferencës Rajonale të Nivelit të Lartë: Shqipëria me strategjinë kombëtare

TIRANË, 4 mars /ATSH/ Zv.ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Etjen Xhafaj ishte pjesë e Konferencës Rajonale të Nivelit të Lartë për Sigurinë Kibernetike në Ballkanin Perëndimor.

Xhafaj prezantoi zhvillimet e fundit në Shqipëri për rritjen e nivelit të sigurisë kibernetike, me miratimin e strategjisë kombëtare për sigurinë kibernetike dhe u ndal në aktivitetet e kryera për rritjen e ndërgjegjësimit dhe kapaciteteve në këtë fushë.

“Rëndësi merr bashkëpunimi shumëpalësh në nivel rajonal si dhe nevojën e mbështetjes financiare dhe rritjes së investimeve për të përballuar si duhet sfidat aktuale dhe të pritshme për sigurinë kibernetike dhe kapacitet reaguese të shtetit”, deklaroi Xhafaj.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.