Twitter me një mjet të ri kundër dezinformimit

KALIFORNI, 26 janar /ATSH-ANSA/ – Regjistrimi i përdoruesve për të raportuar episodet e pretenduara të dezinformimit në Twitter është nisma e njoftuar nga rrjeti social që po përgatitet të nisë një projekt të ri të quajtur ”Birdwatch”.

Ideja e kësaj nisme është të lejojmë përdoruesit e rrjetit social të identifikojnë mesazhe që mund të jenë false ose mashtruese.

”Një iniciativë e nisur pas përpjekjes së re për të hequr përmbajtjen e konsideruar të rreme dhe të dëmshme dhe e cila pa momentin e saj më të nxehtë në pezullimin e llogarisë së ish-presidentit të SHBA Donald Trump”, shpjegoi Twitter.

”Projekti do të fillojë si një projekt pilot në SHBA. Duhet të funksionojë kështu: njerëzit të cilët identifikojnë informacione që i konsiderojnë mashtruese do të shkruajnë shënime kontekstuale”, shpjegoi nënkryetari i Twitter, Keith Coleman.

“Në fund të fundit ne synojmë t’i bëjmë shënimet të dukshme drejtpërdrejt në tweets për audiencën globale të Twitter”, theksoi Coleman. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.