AXHENDA NDËRKOMBËTARE 01/09/2020

AUSTRALI – Përfundon ndalimi i anijeve kroçere.

TOKIO (Japoni) – Hiqet ndalimi për rikthimin në Japoni të residentëve të huaj.

BANGKOK (Tajlandë) – Konferencë shtypi e komitetit qeveritar të ngarkuar me çështjen e trashëgimtarit të Red Bull.

HONG KONG (Kinë) – Fillon një fushatë testimi COVID-19.

HONG KONG (Kinë) – Konferencë shtypi e militantes për demokraci, Agnes Chow.

TAIPEI (Tajvan) – Vizitë e një delegacioni çek, i drejtuar nga presidenti i Senatit, Milos Vystrcil.

SINGAPUR – Rihapja e kufijve për udhëtarët që vijnë nga Brunei dhe Zelanda e Re.

LONDËR (Britani e Madhe) – Vazhdojnë negociatat në kuadër të marrëveshjes tregtare post-Brexit me SHBA-në.

KOBLENCE (Gjermani) – Takim informal i ministrave të Bujqësisë së BE-së.

TURQI – Manovra ushtarake të drejtuara nga Turqia në Mesdheun lindor.

HUNGARI – Vazhdon mbyllja e kufijve për shkak të epidemisë së COVID-19.

FRANCË – Rikthimi në shkolla.

RUSI – Rikthimi në shkolla.

MADRID (Spanjë) – Statistika për numrin e turitëve të huaj në korrik.

BERLIN (Gjermani) – Konferencë shtypi e ministrit gjerman të Punëve të Jashtme, Heiko Maas me homologun kinez, Wang Yi.

BRUKSEL (Belgjikë) – Zona euro: papunësia në muajin gusht.

UKRAINË – Rikthimi në shkolla, me maska dhe dezinfektant për shak të koronavirusit.

ATHINË (Greqi) – Takim në Ministrinë e Arsimit mbi rikthimin në shkolla.

KENOSHA (SHBA) – Trump shkon në Kenosha, ku një person me ngjyrë u plagos nga shtatë plumba nga policia.

BEJRUT (Liban) – Vizitë e presidentit francez, Emmanuel Macron, pas shpërthimit më 4 gusht./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.