SHBA – Guterres: Mbyllja e shkollave një katastrofë përgjithësuese

NJU JORK, 4 gusht /ATSH-DPA/ – Pandemia e COVID-19 ka çuar në ndërprerjen më të madhe të arsimit që është parë ndonjëherë, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, duke paralajmëruar se bota po përballet me një katastrofë përgjithësuese.

“Në mes të korrikut, shkollat ​​u mbyllën në më shumë se 160 vende, duke prekur mbi 1 miliardë studentë”, tha Guterres në një mesazh video.

“Ne po përballemi me një katastrofë përgjithësuese, që mund të harxhojë potencialin e pashpjeguar njerëzor, të minojë dekada përparim dhe të përkeqësojë pabarazitë e ngulitura”, shtoi ai.

Guterres gjithashtu tha që ekziston një mundësi përgjithësuese për të riimagjinuar arsimin, siç është investimi në shkrim-leximin dixhital, si edhe duke u bazuar në metodat fleksibël të shpërndarjes dhe kurrikulat e modernizuara./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.