MJEDIS – Kina ndalon plastikën njëpërdorimshe

PEKIN, 20 janar /ATSH-AFP/ – Kina, ndotësja e parë e planetit, do të ndalojë përdorimin e qeseve plastike njëpërdorimshme në qytetet e mëdha dhe pipave në restorante duke filluar që nga ky vit, me qëllimin për reduktimin e mbeturinave dhe ndotjes.

Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës dhe Ministria e Mjedisit njoftuan një plan pesëvjeçar për reduktimin e konsumit të plastikës, ku Kina është një prej përdoruesve më të mëdha në botë.

Plani parashikon reduktimin, në pesë vjet, të 30% të shisheve dhe enëve plastike në fast-food-e.

Përveç qeseve njëpërdorimshme dhe pipave, polisteroli dhe enët njëpërdorimshme do të zhduken që prej këtij viti./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.