Ballina Etiketimet Plastike

Etiketim: plastike

BRUKSEL – Hyn në fuqi ligji që ndalon përdorimin e...

BRUKSEL, 3 korrik /ATSH-AA/ - Në Bashkimin Europian (BE) hyri sot në fuqi ligji që ndalon përdorimin e produkteve njëpërdorimëshe të tilla si...

”Mattel” prezanton Barbin e krijuar nga plastika e ricikluar në oqeane

KALIFORNI, 10 qershor /ATSH-DPA/ - Kompania ''Mattel Inc'' (MAT) prezantoi ''Barbie Loves the Ocean'', linja e parë e saj e kukullave të modës të...

EEA: Europa të tregohet më inteligjente në përdorimin e plastikës

STOKHOLM, 28 janar /ATSH-DPA/ - Anëtarët e Bashkimit Europian duhet të bëhen më të zgjuar kur përdorin plastikë dhe promovojnë më shumë riciklim, deklaroi...

Gjermania ndalon përdorimin e qeseve plastike

BERLIN, 27 nëntor /ATSH-AA/ - Nga janari i vitit 2022, Gjermania ka vendosur të ndalojë qeset plastike njëpërdorimshe. Sipas një ligji të miratuar në Bundestag,...

Siçilia i pari rajon në Itali pa plastikë

ROMË, 17 tetor /ATSH-AFP/ - Siçilia, ende shumë pas në renditjen për përdorimin e plastikës, synon të bëhet rajoni i parë italian pa plastikë. Asambleja...

SOFT NEWS – Qese plastike me pagesë edhe për… japonezët!

TOKIO, 1 korrik /ATSH-AFP/ - Tregjet në Japoni filluan sot faturimin e qeseve plastike, në kuadër të një reforme legjislative që hyri në fuq...

SHBA – Mijëra tonë mikroplastikë bien në formën e shiut

UASHINGTON, 12 qershor /ATSH-ANSA/ - Më shumë se 1 000 tonë mikroplastikë në vit, ekuivalente me 123 milionë shishe, bien në formën e shiut...

E dini sa plastikë kemi konsumuar gjatë bllokimit tremujor?

BRUKSEL, 9 qershor /ATSH-ANSA/ - Detet dhe oqeanet janë shtëpia e 80% të specieve të gjalla, kafshëve dhe bimësisë detare që popullojnë ujërat në...

MJEDIS- Rekordi i përqendrimit të mikroplastikës, në shtratin e detit Tirren

ROME, 4 prill /ATSH-ANSA/- Në detin ''Tirren'' ekziston përqendrimi më i lartë i mikroplastikës që është matur ndonjëherë në shtratin e detit në botë:...

MJEDIS – Malajzianët ndotësit më të mëdhenj në Azi

KUALA LUMPUR, 17 shkurt /ATSH-DPA/ - Një raport i botuar sot renditi malajzianët si përdoruesit më të mëdhenj të paketimeve plastike, një vend që...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA