BRUKSEL – BE-ja sanksionon krerët e shërbimeve sekrete ruse

BRUKSEL, 21 janar /ATSH-AFP/ – Bashkimi Europian sanksionoi sot shefin e shërbimeve sekrete ruse (GRU), ndihmësin e tij dhe dy agjentë që gjykohen përgjegjës për helmimin e ish-agjentit të dyfishtë Serguei Skripal me një lëndë kimike, “Noviçok”, në mars 2018 në Salisbëri (Britani të Madhe).

“Këshilli i ministrave të BE-së vendosi t’i sanksionojë me një ngrirje të të ardhurave në Bashkimin Europian dhe një ndalim të udhëtimeve drejt BE-së”, njoftoi institucioni në një komunikatë.

Identitetet e personave të sanksionuar do të publikohen në Fletoren Zyrtare të BE-së.

GRU-ja drejtohet nga Igor Kostyukov që ka shumë zëvendës.

Sanksione të ngjashme iu vendosën njësive siriane përgjegjëse të krijimit dhe prodhimit të armëve kimike, Qendra e Studimeve dhe Kërkimeve Shkencore (SSRC në anglisht), si dhe pesë përgjegjësve sirianë drejtpërdrejtë të lidhur me aktivitetet e SSRC-së. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.