BRUKSEL – BE: Të gatshëm për çdo skenar pas Brexit

BRUKSEL, 24 korrik /ATSH-ANSA/ – Të 27 vendet e Bashkimit EUropian nuk janë ende mjaft të gatshëm për të përballuar të gjitha skenaret e mundshme që do të konkretizohen pas daljes së Britanisë nga BE,  theksoi zëdhënësi i Komisionit Evropian.

“Sidoqoftë, ne duhet të jemi të gatshëm për çdo eventualitet, qoftë edhe për mosarritje të një marrëveshjeje’’, theksoi ai.

”Britania e Madhe nuk do të jetë më një shtet anëtar dhe po merren të gjitha masat për të siguruar që institucionet e BE-së dhe shtetet anëtare të jenë gjithnjë të gatshme’’, thuhet në deklaratën e Komisionit Europian.

KE u kërkoi qeverive të përgatisin “të gjithë skenarët” duke konsideruar gjithashtu “masa shtesë” për problemet specifike që do të shfaqen në dogana në rast të mosmarrëveshjeve./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.