JAPONI – Sony hedh në treg rezolucionin më të fuqishëm në botë

TOKIO, 24 korrik /ATSH-ANSA/ –  Tregu i telefonisë vazhdon të rritë rezolucionin e kamerave, që është një nga karakteristikat kryesore të telefonave dhe ajo për të cilën industria e kolosëve nga Apple, Samsung dhe Huawei po lufton për të tërhequr sa më shumë përdoruesit.

Lëvizja më e re vjen nga Sony, që njofton se ka prodhuar rezolucionin më të fuqishëm në botë prej 48 megapixel.

Sipas kompanisë Sony, telefonat me këtë rezolucion do të jenë në dispozicion që nga shtatori.

Me shumë mundësi, telefoni  IMX586 do të mbërrijnë në raftet e dyqaneve në vitin 2019./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.