KANADA – Bilanci i të nxehtit ekstrem arrin në 54 të vdekur

OTAVA, 7 korrik /ATSH-AFP/ – I nxehti ekstrem që ka përfshirë prej një jave pjesën lindore të Kanadasë ka shënuar të paktën 54 të vdekur në Kebek, bëhet e ditur nga autoritetet lokale.

Rreth njëzet e tetë të vdekur shkak i valës së të nxehtit ekstrem u raportuan vetëm në rajonin e Montrealit, njoftuan autoritetet shëndetësore të metropolit të Kebekut.

Raste të tjera u raportuan në jug-perëndim të provincës kanadeze frëngjisht folëse, sqaroi Ministria e Shëndetësisë.

Pas një javë temperaturash ekstreme të regjistruara në lindje të Kanadasë, pritet nga sot të rikthehen temperaturat mesatare të stinës. Sipas parashikimit të motit pritet një rikthim i temperaturave normale në orët në vijim, pohoi Noémie Vanheuverzwijn, zëdhënëse e Ministrisë./

/v.b/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.