94 mln euro financim për bujqësinë, së shpejti çelet programi IPARD II

TIRANË, 29 maj/ATSH/ – “Me një financim prej 94 milionë euro, ende pa çelur negociatat e Shqipërisë me BE, ky i fundit do të mbështesë bujqësinë shqiptare me një program të ri”.

Kështu u shpreh ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi gjatë takimit të llogaridhënies me qytetarët në qarkun e Fierit për çeljen e programit IPARD II nga BE.

“Ne kemi mundësinë dhe patëm fatin që të hapim një program shumë të madh të financimit të BE që do të fillojë pas pak javësh. Bëhet fjalë për një financim 94 milionë euro. Është pothuajse sa të gjitha financimet që na kanë dhënë në 25 vite qeverisje”, – tha Peleshi. Sipas ministrit mundësia e financimit tani është shumë madhe.

Programi në fjalë është një bashkëpunim mes qeverisë shqiptare dhe Bashkimit Europian, përmes të cilit synohet financimi më i madh financiar që është bërë ndonjëherë për bujqësinë shqiptare si dhe zhvillimin rural. Krijimi i fermave të mëdha, krijimi i pikave të grumbullimit, nxitja e të rinjve për të investuar në sektorin e bujqësisë, zhvillimi i agro-turizmit si dhe zhvillimi i fshatrave janë ndër prioritetet kryesore të programit.

z.tosku//e.caushi/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.