Ballina Etiketimet Zbulohet

Etiketim: zbulohet

Zbulohen rrënojat e një anijeje luftarake të epokës ptolemike

ALEKSANDRI, 21 korrik /ATSH-MENA/ - Një mision arkeologjik franko-egjiptian zbuloi rrënojat e një anijeje luftarake të epokës ptolemike në gjirin Abu Kir të Aleksandrisë. Anija...

Krijohet molekula që eliminon simptomat e Parkinsonit

MILANO, 22 qershor /ATSH-ANSA/ - Zbulohet një molekulë që shkon direkt në tru për të shuar simptomat e sëmundjes së Parkinsonit, sipas studiuesve të...

ARKEOLOGJI- Zbulohet koka e Hermes, një pjesë e kolonës Herma

ATHINË, 17 nëntor /ATSH-ANA/- Një ekip nga komuna e Athinës që kryen punime rrugore në Rrugën Aiolou në Athinën qendrore zbuloi një kokë të...

MJEKËSI – Zbulohet ”pedali” molekular që aktivizon frenimin e llojeve të...

MICIGAN, 21 prill /ATSH-ANSA/ - Është identifikuar ''pedali'' molekular që aktivizon frenimin e llojeve të ndryshme të tumoreve: është një pjesë e enzimës shtypëse...

HAPËSIRË – Zbulohet ”dera” e kometave

TEKSAS, 24 shtator /ATSH-ANSA/ - Zbulohet ''dera'' e kometave. Ajo ndodhet përtej orbitës së Neptunit dhe është kalimi për depërtimin në pjesën e brendshme...

MJEKËSI – Zbulohen neuronet, ”pasqyrë” e emocioneve

AMSTERDAM, 12 prill /ATSH-ANSA/ - Zbulohen neuronet, pasqyrë e emocioneve. Ato gjenden në korteksin cingular të trurit dhe aktivizohen si kur ndihet dhimbja ashtu edhe...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA