Ballina Etiketimet Tregti

Etiketim: tregti

Eksportet drejt Kosovës gjatë periudhës janar-gusht arritën në 15.1 miliardë lekë

TIRANË, 26 shtator/ATSH/ Shqipëria dhe Kosova kanë zgjeruar marrëdhëniet e tyre tregtare në vitet e fundit. Sipas raportit të publikuar nga Instituti i Statistikave (INSTAT),...

Shkëmbimet tregtare Shqipëri-Turqi gati 38 miliardë lekë

TIRANË, 19 shtator/ATSH/- Shkëmbimet tregtare të Shqipërisë me Turqinë, gjatë periudhës janar-gusht të vitit 2020, llogariten gati 38 miliardë lekë. Sipas raportit të tregtisë së...

DUBLIN – Irlanda emëron kandidatët për postin e eurokomisionerit të Tregtisë

DUBLIN, 4 shtator /ATSH-DPA/ - Qeveria irlandeze emëroi sot dy kandidatë për të zëvendësuar eurokomisionerin për Tregtinë, Phil Hogan, pas dorëheqjes së tij javën...

Në 10 vitet e fundit eksportet shqiptare drejt Kosovës janë katërfishuar

TIRANË, 2 shtator/ATSH/ Shqipëria dhe Kosova kanë zgjeruar marrëdhëniet e tyre tregtare në vitet e fundit. Ministrja e Financave dhe Eknomisë, Anila Denaj deklaroi sot...

Eksportet shqiptare drejt Gjermanisë rritje me 10,1% me një vlerë prej...

TIRANË, 23 gusht/ATSH/ Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në shtatë mujorin e këtij viti llogariten në 7.2% të totalit, duke e renditur këtë vend si...

Shkëmbimet tregtare Shqipëri-Turqi mbi 32 milionë lekë

  TIRANË, 22 gusht/ATSH/- Shkëmbimet tregtare të Shqipërisë me Turqinë, gjatë periudhës janar-korrik të vitit 2020, llogariten 32,241 milionë lekë. Sipas raportit të tregtisë së jashtme...

BRUKSEL – BE dhe SHBA ulin tarifat doganore për produkte të...

BRUKSEL, 21 gusht /ATSH-DPA/ - BE dhe SHBA ranë sot dakord të ulin tarifat doganore për disa produkte, njoftuan të dy partnerët tregtarë në...

SHBA – Hyn në fuqi marrëveshja e re tregtare e Amerikës...

UASHINGTON, 1 korrik /ATSH-DPA/ - Marrëveshja e re e tregtisë së lirë e Amerikës së Veriut, USMCA, që zëvendëson marrëveshjen NAFTA të viteve 1990,...

BM – Marrëveshja pas Brexit e mundur pavarësisht COVID-19

LONDËR, 27 prill /ATSH-APF/- Londra siguroi sot se marrëveshje e tregtisë së lirë pas Brexit-it me Bashkimin Europian është ende e mundur, pavarësisht vështirësive...

COVID-19 – FMN&OBT: Qeveritë të reduktojnë shtrëngimet tregtare

UASHINGTON, 25 prill /ATSH-AFP/ - Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Organizata Botërore e Tregtisë u kërkuan qeverive të kundështojnë vendosjen apo intensifikimin e shtrëngimeve në...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA