Ballina Etiketimet Shkence

Etiketim: shkence

Studim – Gratë shkencëtare mund të zgjidhin problemet më të mëdha...

ANKARA, 8 shkurt /ATSH-AA/ - Mundësia e sa më shumë grave për të bërë karrierë në shkencë do të zgjidhte problemet më të mëdha...

BIOTEKNOLOGJI- Shkencëtarët kinezë klonojnë pesë majmune

PEKIN, 24 janar /ATSH-DPA/- Shkencëtarët kinezë thonë se kanë klonuar pesë majmunë nga një makakë që ishte modifikuar gjenetikisht për të nxitur çrregullimin e...

FRANCË – Shkencëtarët ripërcaktojnë termin kilogram

 ANKARA, 14 nëntor /ATSH-AA/ - Kilogrami si një masë matëse është duke marrë një ripërcaktim të termit nga shkencëtarët, përmes një konstanteje matematikore, për...

SOFT NEWS – Karrigia e Stephen Hawking shitet për 393 mijë...

LONDËR, 10 nëntor /ATSH-DPA/ - Karrigia me rrota e shkencëtarit Stephen Hawking u shit për 393 000 dollarë, ndërsa teza e doktoraturës së të...

HAPËSIRË – NASA dërgon anije kozmike drejt Diellit, më afër se...

ANKARA, 25 korrik  /ATSH-AA/ -  Agjencia Amerikane e Aeronautikës dhe Administrimit Hapësinor (NASA) do të dërgojë anije kozmike drejt Diellit, në fillim të muajit...

MJEKËSI – Shtatëzania, biberonat, gjumi… ide për bebet nëpërmjet shkencës

UASHINGTON, 25 maj /ATSH-AFP/ - Ekonomiste dhe nënë, një akademike amerikane ka ndërmarrë që prej disa vitesh një fushatë kundër këshillave të këqija të...

Thaçi: Shkenca duhet të jetë në funksion të zhvillimit ekonomik e...

PRISHTINË, 15 Maj/ATSH/- “Puna kërkimore dhe shkencore vlerësohet si mjeti më i fuqishëm i përparimit të dijes dhe zhvillimit ekonomik e shoqëror", theksoi sot presidenti...

Selfie-drone teknologjia e re e fotove dhe videove

- Programohet paraprakisht dhe kap imazhe nga çdo drejtim- TIRANË, 3 Prill/ATSH-ANSA/ - Arkeolog, meteorolog, postier dhe tani edhe fotograf; i pajisur me 13 kamera...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA