Ballina Etiketimet Shkence

Etiketim: shkence

Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të Universit

OHAIO, 21 korrik /ATSH-AA/ - Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensionale të Universit të krijuar ndonjëherë. Sipas një deklarate të lëshuar në faqen...

FOKUS – OBSH: Peizazhi i kërkimit dhe zhvillimit të vaksinës antiCOVID-19

GJENEVË, 20 korrik /ATSH-DPA/ - Kompanitë farmaceutike, qeveritë dhe universitetet në mbarë botën po përpiqen të gjejnë një vaksinë për Covid-19. Por, cili është peizazhi...

Një pije alkoolike në ditë më se e mjaftueshme

NJU JORK, 19 korrik /ATSH-DPA/ - Nuk është koha e duhur për këtë studim, megjithatë udhëzimet e reja rekomandojnë jo më shumë se një...

FOKUS – Ende pikëpyetje për COVID-19

NJU JORK, 7 korrik /ATSH-ANSA/ - Megjithëse ishte një pneumoni misterioze, pasi u shfaq në Wuhan në fund të dhjetorit, e shkaktuar nga koronavirusi...

MJEKËSI – Zbulohet çelësi që ”ndez” ndjenjën e përgjegjësisë te truri

MILANO, 5 korrik /ATSH-ANSA/ - Zbulohet çelësi që ''ndez'' ndjenjën e përgjegjësisë në tru/ Ai është një qark nervor midis lobit frontal dhe lobit parietal...

MJEKËSI – Një realitet virtual promovon rehabilitimin e Parkinsonit

MADRID, 1 korrik /ATSH-ANSA/ - Realiteti virtual favorizon rehabilitimin e pacientëve me  Parkinson, përmirëson forcën, shkathtësinë dhe koordinimin e këmbëve, sipas një studimi të...

MJEKËSI – Çaktivizohen ”frenat” që parandalojnë sulmin nga tumoret

KONEKTIKAT, 28 qershor /ATSH-ANSA/ - Zbulohet sinjali shqetësues që shumë tumore prodhojnë për të ndërhyrë në komunikimet e sistemit imunitar dhe bëhen të padisponueshëm. ''Çaktivizimi...

MJEKËSI – Gjendet çelësi i superkujtesës

PERUXHA, 14 qershor /ATSH-ANSA/ - Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lejon të mbani mend detajet më të vogla edhe pas shumë vitesh, sipas...

ITALI – Vala e dytë e COVID-19 nuk do të ketë...

ROMË, 11 qershor /ATSH-ANSA/ - Ne duhet të jemi të përgatitur për t'i paraprirë një vale të dytë të infeksionit, por që nuk do...

MJEKËSI – Matematika ndihmon në riparimin e zemrës së sëmurë

MILANO, 21 maj /ATSH-ANSA/ - Për të riparuar një zemër të sëmurë ju duhet të keni numrat e duhur. Modelet matematikore të projektit iHeart të...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA