Ballina Etiketimet Shkence

Etiketim: shkence

MJEKËSI – Zbulohet çelësi që ”ndez” ndjenjën e përgjegjësisë te truri

MILANO, 5 korrik /ATSH-ANSA/ - Zbulohet çelësi që ''ndez'' ndjenjën e përgjegjësisë në tru/ Ai është një qark nervor midis lobit frontal dhe lobit parietal...

MJEKËSI – Një realitet virtual promovon rehabilitimin e Parkinsonit

MADRID, 1 korrik /ATSH-ANSA/ - Realiteti virtual favorizon rehabilitimin e pacientëve me  Parkinson, përmirëson forcën, shkathtësinë dhe koordinimin e këmbëve, sipas një studimi të...

MJEKËSI – Çaktivizohen ”frenat” që parandalojnë sulmin nga tumoret

KONEKTIKAT, 28 qershor /ATSH-ANSA/ - Zbulohet sinjali shqetësues që shumë tumore prodhojnë për të ndërhyrë në komunikimet e sistemit imunitar dhe bëhen të padisponueshëm. ''Çaktivizimi...

MJEKËSI – Gjendet çelësi i superkujtesës

PERUXHA, 14 qershor /ATSH-ANSA/ - Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lejon të mbani mend detajet më të vogla edhe pas shumë vitesh, sipas...

ITALI – Vala e dytë e COVID-19 nuk do të ketë...

ROMË, 11 qershor /ATSH-ANSA/ - Ne duhet të jemi të përgatitur për t'i paraprirë një vale të dytë të infeksionit, por që nuk do...

MJEKËSI – Matematika ndihmon në riparimin e zemrës së sëmurë

MILANO, 21 maj /ATSH-ANSA/ - Për të riparuar një zemër të sëmurë ju duhet të keni numrat e duhur. Modelet matematikore të projektit iHeart të...

MJEKESI – COVID-19 anulon 28,4 milionë operacione në të gjithë botën

LONDER, 15 maj/ATSH-MIA/ - Rreth 28,4 milionë operacione të planifikuara janë anuluar ose shtyrë në të gjithë botën si rezultat i epidemisë COVID-19, sipas...

HAPESIRE – Një meteor gjigant do të kalojë afër Tokës

TEKSAS, 28 prill /ATSH-AA/- Një meteor gjigant në Sistemin Diellor do të kalojë afër Tokës. Sipas lajmit në faqen space.com, meteori i quajtur "1998 OR2"...

HAPËSIRË- Zbulohet kometa ”vizitore” e Sistemit Diellor

SIDNEJ, 19 prill /ATSH-ANSA/- Një kometë e re shfaqet në Sistemin Diellor: quhet SWAN (C / 2020 F8) dhe u zbulua nga astronomi Michael...

TEKNOLOGJI – Microsoft paraqet platformën “Computer Planetary”

KALIFORNIA, 17 prill /ATSH-ANSA/- Me rastin e festës së Ditës së Tokës më 22 prill, Microsoft ka prezantuar një platformë të bazuar në inteligjencën...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA