Ballina Etiketimet Shkence

Etiketim: shkence

MJEKESI – Ekspertët: Fjetja herët zvogëlon emetimin e karbonit

STAMBOLL, 14 prill /ATSH-AA/- Ekspertët e energjisë thonë se nëse do të flinim dy orë më herët, do të mbanim më shumë se 4...

SHKENCE/MJEKESI – Dieta me karbohidrate të ulëta ndihmon kundër astmës

ROME, 8 prill /ATSH-ANSA/ - Një dietë ketogjene me karbohidrate të ulëta mund të ndihmojë në zbutjen e astmës, sipas një studimi te Universitetit...

TEKNOLOGJI – Twitter bllokon 41% të lajme të rreme, Facebook 76%

NJU JORK, 8 prill /ATSH-ANSA/ - Në luftën kundër dezinformimit mbi koronavirusin, kompanitë Facebook dhe YouTube po reagojnë më mirë sesa kompania Twitter, sipas...

MJEKESI/SHKENCE – Koronavirusi përdor bllokues molekular për të pushtuar organizmin

MIAMI, 5 prill /ATSH-ANSA/- Ekziston një mënyrë tjetër e hyrjes së koronavirusit të ri në trup: është receptori Dpp4, një bllokues molekular që virusi...

MJEKESI – Efektet e vitaminës A në organizëm

MILANO, 3 prill /ATSH/- Vitamina A, ose retinoli, është pjesë e vitaminave të tretshme në yndyrë, të cilat shpërndahen në yndyrna, prandaj thithja varet...

MJEKESI – Studimi: Një në dy qytetarë të BE-së kërkojnë informacione...

BRUKSEL, 28 mars /ATSH-AA/- Sipas një studimi të Eurostat, një në dy shtetas të BE-së (53 për qind) të moshës 16-74 vjeç kanë kërkuar...

MJEKESI – Qelizat e moshuara të njeriut mund të ripërtërihen

LONDER, 25 mars /ATSH-ANSA/ - Qelizat e moshuara të njeriut mund të ripërtërihen me vite në laborator falë një kokteji proteinash tipike për zhvillimin...

HAPESIRE – Quhet Wasp-76b planeti në të cilin bie shi hekuri

GJENEVE, 23 mars /ATSH-ANSA/- Quhet Wasp-76b planeti në të cilin bie shi hekuri . Planeti ndodhet 640 vjet larg dhe është një gjigant i...

TEKNOLOGJI – Habit teknologjia kineze: Inteligjencë artificiale dhe dronë në luftën...

PEKIN, 20 mars /ATSH-ANSA/ - Në një zonë bujqësore mbi 53.300 hektarë dhe me më shumë se 40,000 banorë që ndodhet në qytetin Jiamusi,...

SHKENCË/MJEKËSI – Koronavirusi nuk u krijua në laborator, ja provat

MILANO, 20 mars /ATSH/- Koronavirusi i Ri (Sars-CoV-2) do të ishte rezultat i evolucionit natyror të viruseve të tjerë të së njëjtës familje dhe...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA