Ballina Etiketimet Popullsi

Etiketim: popullsi

DEMOGRAFI – Popullsia e Turqisë arrin në 83 milionë

ANKARA, 4 shkurt /ATSH-AA/- Popullsia e Turqisë është rritur me 1,5 milionë banorë në vitin 2019 krahasuar me një vit më parë dhe tashmë...

GJERMANI – Zvogëlohet rritja e popullsisë

BERLIN, 17 janar /ATSH-DPA/ - Numri i personave që jetojnë në Gjermani arriti një tjetër rekord të lartë në fund të vitit 2019, megjithatë rritja e...

DEMOGRAFI – Popullsia e Greqisë në ulje alarmante

ATHINË, 10 dhjetor /ATSH-ANA/ - Popullsia greke ka qenë në rënie të shpejtë që nga viti 2011, viti i parë në të cilin është...

BIRN: Popullsia e Ballkanit në rënie, përveç Tiranës

TIRANË, 16 tetor/ATSH/- Në një shkrim të rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Hulumtuese BIRN, jepet alarmi se pothuajse të gjithë vendet e Ballkanit dhe një...

DEMOGRAFI – ELSTAT: Rënie e popullsinë në Greqi

ATHINË, 4 tetor /ATSH-AA/ - Për shkak të rënies së nivelit të martesave dhe lindjeve në Greqi, popullsia ka pësuar rënie, tregojnë të dhënat...

SHBA – OKB: Në 2050 popullsia botërore do të arrijë në...

UASHINGTON, 17 qershor /ATSH-AFP/ - Popullsia e botës pritet të arrijë 9,7 miliardë në vitin 2050 kundrejt shifrës aktuale 7,7 miliardë, me një dyfishim...

NJU JORK – OKB: Popujt indigjenë e mbrojnë më shumë biodiversitetin

NJU JORK, 24 prill /ATSH-ANSA/ - Përfaqësojnë vetëm 6% të popullsisë botërore dhe 15% të të varfërve, jetojnë në 90 vende dhe janë një...

SOFJE – Migrimi dhe nataliteti i kushtojnë Bullgarisë dy milionë banorë...

SOFJE, 8 mars /ATSH-AA/ - Bullgaria, vendi më i varfër i Bashkimit Europian, pas rënies së regjimit komunist në vitin 1989, ka patur rreth...

DEMOGRAFI – Franca arrin në 67 milionë banorë

PARIS, 15 janar /ATSH-AFP/ - Popullsia franceze arriti 67 milionë banorë më 1 janar 2019, thënë ndryshe një rritje prej 0,3%, e limituar nga...

BUKURESHT – INS: Rumania vend migrator, zvogëlohet popullsia

BUKURESHT, 29 gusht /ATSH-AGERPRES/ - Popullsia rezidente e Rumanisë arriti në 19,524 milionë banorë më 1 janar 2018 ose më pak se 120 700 banorë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA