Ballina Etiketimet Perkujtimore

Etiketim: perkujtimore

AUSHVIC – Duda dhe të mbijetuarit vendosin kurora me lule përpara...

VARSHAVË, 27 janar /ATSH-PAP/ - Disa dhjetëra ish-të burgosur të kampit dhe presidenti polak, Andrzej Duda vunë kurora me lule përpara "Murit të vdekjes",...

POLONI – Muzeu i Aushvicit identifikon mbi 60% të të burgosurve

VARSHAVË, 27 dhjetor /ATSH-DPA/ - Deri më tani janë identifikuar më shumë se 60% e rreth 400 000 të burgosurve të regjistruar në kampin...

Kosova nderon dëshmorët e kombit Fahri Fazliu e Afrim Zhitia në...

PRISHTINË, 2 nëntor/ATSH/ Sot shënohen 30 vjet nga rënia e dy dëshmorëve të Kombit, Fahri Fazliu dhe Afrim Zhitia, nga komuna e Podujevës. Fahriu dhe...

Lezhë/ Aktivitet në 148-vjetorin e lindjes së poetit At Gjergj Fishta

TIRANË, 23 tetor/ATSH/ Në Lezhë u përkujtua sot 148-vjetori i lindjes së poetit At Gjergj Fishta, me një aktivitet ku morën pjesë autoritete të...

Përkujtohet ish-rektori i Universitetit të Prishtinës, Ejup Statovci

PRISHTINË, 19 tetor/ATSH/ Është përkujtuar sot në 20-vjetorin e ndarjes nga jeta, profesori dhe rektori i Universitetit të Prishtinës Ejup Statovci. Parlamenti i Studentëve...

KOMENT – Gjermania kërkon sërish ndjesë për Luftën II Botërore

BERLIN, 2 shtator /ATSH-ANSA/ - Komuniteti ndërkombëtar përkujtoi 80-vjetorin e fillimit të Luftës II Botërore me Gjermaninë, që, nëpërmjet nivelit më të lartë dhe...

Përkujtohet Dëshmori i Atdheut, Astrit Suli

TIRANË, 27 maj /ATSH/ - Në 20-vjetorin e rënies së Dëshmorit të Atdheut Astrit Suli, në betejën e ashpër që formacionet e UÇK-së zhvilluan...

FOTOGALERI/ Homazhe për “Dëshmorin e Atdheut”, Rama: Klodian Tanushi u kthye...

TIRANË, 16 maj/ATSH/ - Për nder të major Klodian Tanushit, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të Forcave të Armatosura në...

FOKUS – Deputetët gjermanë: Përkujtimore për viktimat polake të Rajhut III

VARSHAVË, 6 maj /ATSH-PAP/ - ''Gazeta Wyborcza'' njoftoi se një grup parlamentarësh të Bundestagut kanë bërë thirrje për një përkujtimore në Berlin kushtuar viktimave...

BERLIN – Parlamenti gjerman përkujton viktimat e Aushvicit

BERLIN, 31 janar /ATSH-DPA/ - Parlamenti gjerman do të zhvillojë një ceremoni përkujtimore për të kujtuar ata që janë persekutuar, burgosur, torturuar dhe vrarë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA