Ballina Etiketimet Kancer

Etiketim: kancer

Zbulohet pse ilaçi i kancerit të fshikëzës vepron vetëm në 40...

ROMË, 15 janar /ATSH-ANSA/ - Shkencëtarët kanë zbuluar se përse “mitomicina”, ilaçi më i përdorur në kimioterapinë për kancerin e fshikëzës, funksionon vetëm në...

30 minuta më pak jetë sedentare ul rrezikun e vdekjes nga...

ROMË, 15 shtator /ATSH-ANSA/ - Qëndrimi ulur për shumë kohë rrit rrezikun e të prekurit nga kanceri, ndërsa zëvendësimi i 30 minutave ulur me...

Helmi i bletëve shkatërron qelizat e kancerit të gjirit

SIDNEJ, 6 shtator /ATSH-ANSA/ - Bletët zbulojnë edhe një dhuratë tjetër të madhe për njerëzimin, pasi helmi i tyre i frikshëm mund të shkatërrojë...

BRUKSEL – Von der Leyen: BE duhet të bëjë më shumë...

BRUKSEL, 4 shkurt /ATSH-DPA/ - Komisioni Europian filloi sot përpjekjet për të rritur luftën kundër kancerit, ku një në katër qytetarë të BE-së vdesin...

Lufta kundër kancerit/ Vokshi: Qytetarët të bëjnë të gjitha ekzaminimet për...

TIRANË, 4 shkurt /ATSH/ Në Ditën Botërore Kundër Tumoreve Partia Demokratike organizoi sot një marshim për ndërgjegjësimin qytetar në luftën kundër kancerit. PD iu bashkua...

Sot, Dita Botërore e Luftës Kundër Kancerit

TIRANË, 4 shkurt /ATSH/ Dita Botërore e Luftës Kundër Kancerit, 4 Shkurti, është e vetmja iniciativë, ku të gjithë mund të bashkohen në luftën...

ITALI – Nivelet më të larta të mbijetesës nga kanceri në...

BARI, 29 janar /ATSH-ANSA/ - Sipas një raporti të BE-së, Italia ka nivelet më të larta të mbijetesës nga kanceri, pesë vjet pas diagnozës...

Në nëntë muaj janë depistuar 45.313 gra mbi 35 vjeç

TIRANË, 21 tetor/ATSH/ Sot është 21 tetori, dita kombëtare e depistimit të kancerit të gjirit, që do të thotë se sot në gjithë vendin kush...

VIDEO/ Blogerja që fitoi betejën me kancerin, mesazh për të gjitha...

TIRANË, 6 tetor/ATSH/ Blogerja e njohur shqiptare, Estela Ujka e cila pak kohë më parë u ndesh me sëmundjen e rëndë të kancerit të...

SHËNDETËSI – Qepa dhe hudhra reduktojnë rrezikun nga kanceri i gjirit

PORTO RIKO, 29 shtator /ATSH-AA/ - Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumi i përditshëm i hudhrës dhe qepës së gjallë, kryesisht tek gratë ka reduktuar...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA