Ballina Etiketimet Kancer

Etiketim: kancer

Duhanpirja, faktor kryesor i kancerit të mushkërive në 80% të rasteve

TIRANË, 5 shkurt/ATSH/ - Rreth 80% e rasteve të diagnostikuara me kancer të mushkërive kanë si faktor kryesor duhanpirjen. Specialistët e Drejtorisë Rajonale të Shëndetësisë...

SHËNDETËSI – Imunoterapia, metoda e re për të luftuar kancerin

PEKIN, 14 janar /ATSH/ - Imunoterapia është një nga mënyrat më të reja me të cilën mjekësia po përpiqet të luftojë kancerin. Imunoterapia është...

Tregimi i legjendës së futbollit italian: Vuaj nga kanceri 

TIRANË, 26 nëntor /ATSH/ - Ish-futbollisti i kombëtares italiane, vuan nga një sëmundje e rëndë. Gianluca Vialli trondit botën e futbollit. Ish-sulmuesi i "Sampdorias", "Juventusit"...

MANILA – Duterte diagnostikohet me kancer

MANILA, 5 tetor /ATSH-DAP/ - Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte theksoi për mediat se ekzistonin mundësitë që mund të vuante nga kanceri dhe ky...

MJEKËSI – Kurat gjenetike, efikase në luftën kundër kancerit

UASHINGTON, 10 qershor /ATSH-AFP/ - Kurat inovative që shënjestrojnë tumoret bazuar në kartën e të dhënave gjenetike, dhe jo sipas kategorisë së tyre të...

MJEKËSI – ANALIZË – Epoka e re pa kimioterapi kundër kancerit

UASHINGTON, 9 qershor /ATSH-AFP/ - Ky është një zbulim i rëndësishëm. ''Shumë pacientë të prekur nga sëmundja e kancerit të gjirit apo mushkërive mund të...

SHBA – Kafeja, ashtu si duhani, kancerogjene

NJU JORK, 30 prill /ATSH-ANSA/ – Në Kaliforni kafeja, ashtu si duhani, duhet të ketë etiketën që njofton mbi rreziqet ndaj kancerit. Ky vendim u...

STUDIM – Mbipesha mund të kthehet në shkakun kryesor të kancerit

LONDËR, 23 mars /ATSH-AFP/ - Mbipesha dhe obeziteti mund të bëhen shkaktarët kryesorë të parandalueshëm të kancerit në Britaninë e Madhe, para duhanpirjes, sipas...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA