Ballina Etiketimet Fjalë të cmuara

Etiketim: fjalë të cmuara

“Fjalë të çmuara”/ Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnija

TIRANË, 30 nëntor/ATSH/ "Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnija". Ishte ky citat nga atdhetari dhe udhëheqësi i lëvizjeve për çlirimin dhe bashkimin kombëtar, Isa...

Fjalë të çmuara/ E vjetra shembet, kohët po ndryshojnë, një jetë...

TIRANË, 29 nëntor/ATSH/ "E vjetra shembet, kohët po ndryshojnë, një jetë e re po lulëzon gërmadhash". Në 76-vjetorin e çlirimit të vendit, Kryeministri Edi Rama...

Fjalë të çmuara/ Nuk jam i sigurt se ky agresion audiovizual...

TIRANË, 25 nëntor/ATSH/ "Nuk jam i sigurt se ky agresion audiovizual është diçka e mirë". Ishte ky citat nga shkrimtari i madh Ismail Kadare, që...

Fjalë të çmuara/ Ku lulëzojnë shkencëtarët, letrarët dhe dija lulëzon edhe...

TIRANË, 24 nëntor/ATSH/ "Ku lulëzojnë shkencëtarët, letrarët dhe dija lulëzon edhe e mira". Ishin këto fjalë të shkrimtarit shqiptar Pjetër Bogdani, që Kryeministri Edi Rama...

“T’i vëmë shpirtit të kombit themele të shëndosha”/ Rama citon Lasgush...

TIRANË, 23 nëntor/ATSH/ "Të shkruajmë poezi jo të mirë po shumë të mirë, jo të lartë, po shumë të lartë, shumë të thellë, shumë...

Fjalë të çmuara/ Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë...

TIRANË, 21 nëntor/ATSH/ "Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t'u qëndrojë topave më të fortë". Ishte...

Fjalë të çmuara/ Rama përcjell vargjet e Asdrenit

TIRANË, 20 nëntor/ATSH/ Kryeministri Edi Rama zgjodhi mëngjesin e sotëm vargje të poetit Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni) për të përçuar mesazhin e tij te...

Fjalë të çmuara/ Gjuha është pasqyra më e qartë e një...

TIRANË, 19 nëntor /ATSH/ “Gjuha është pasqyra më e qartë e një kombi dhe e kulturës së tij”. Ishte ky citat nga Eqrem Çabej që...

Fjalë të çmuara/ Besa, pra, mund të ketë shumë në këtë...

TIRANË, 18 nëntor/ATSH/ "Besa, pra, mund të ketë shumë në këtë botë, atdheu është vetëm një". Ishte ky citat Andon Zako Çajupi, që Kryeministri Edi...

Fjalë të çmuara/ Nganjëherë mendjen ta marrin këmbët

TIRANË, 17 ntor/ATSH/ "Nganjëherë mendjen ta marrin këmbët". Ishte ky citat nga romani "Qyteti i fundit" i shkrimtarit Petro Marko, që Kryeministri Edi Rama zgjodhi...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA