Ballina Etiketimet Fda

Etiketim: fda

SHBA – FDA konfirmon efikasitetin e vaksinës “Johnson & Johnson”

UASHINGTON, 24 shkurt /ATSH-AFP/ - Agjencia Amerikane e Barnave (FDA) konfirmoi sot efikasitetin e vaksinës antiCOVID-19 me një dozë të vetme të “Johnson &...

FDA paralajmëron 10 kompani për shitjen e paligjshme të shtesave dietike

UASHINGTON, 23 shkurt /ATSH-DPA/ - Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) u ka dërguar letra paralajmëruese 10 kompanive për shitjen e paligjshme të...

COVID-19 – FDA jep miratimin për vaksinën ”Moderna”

NJU JORK, 19 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Dritë jeshile nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për vaksinën ''Moderna'' kundër Covid-19. ''Kjo do të thotë...

FDA autorizon testin më të saktë të antitrupave COVID-19

NJU JORK, 26 nëntor /ATSH-DPA/ - Administrata amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA), autorizoi sot një test të ri të antitrupave COVID-19, që mat...

FDA autorizon përdorimin e antitrupave sintetikë kundër Covid-19 të ”Regeneron”

UASHINGTON, 22 nëntor /ATSH-AFP/ - Agjencia amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dha autorizimin emergjent për trajtimin me antitrupa sintetikë kundër Covid-19 nga kompania...

”Pfizer” dhe BioNTech kërkojnë miratim urgjent të vaksinës Covid-19 që në...

UASHINGTON, 22 nëntor /ATSH/-  Disa ditë pasi njoftuan një normë efikasiteti prej 95% për vaksinën e tyre COVID-19, kompanitë ''Pfizer'' dhe BioNTech shtyjnë burokracinë...

FDA autorizon ilaçin e ri kundër Alzheimer

UASHINGTON, 6 nëntor /ATSH-AFP/ - Një komitet ekspertësh amerikanë do të votojë sot për t'i rekomanduar ose jo Agjencisë Amerikane për Ilaçet (FDA) autorizimin...

SHBA – FDA autorizon Remdesivirin kundër COVID-19

UASHINGTON, 22 tetor /ATSH-AFP/ - Agjencia amerikane e Barnave (FDA) i dha sot autorizimin e plotë ilaçit antiviral Remdesivir për pacientët e shtruar me...

COVID-19 – SHBA-ja anulon autorizimin e përdorimit të klorokinës dhe hidroksiklorokinës

UASHINGTON, 15 qershor /ATSH-AFP/ - Zyrtarët amerikanë të Shëndetësisë tërhoqën sot autorizimin për përdorim emergjent të dy trajtimeve antiCOVID-19, klorokinës dhe hidroksiklorokinës. "Nuk është më...

SHBA – FDA autorizon përdorimin e ilaçeve kundër malaries për të...

NJU JORK, 30 mars /ATSH/ - Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA), lëshoi një autorizim të kufizuar për përdorimin e dy ilaçeve kundër...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA