COVID-19 – Austria njofton përfundimin e lockdown

VJENË, 7 dhjetor /ATSH-DPA/- Kancelari i ri i Austrisë, Karl Nehammer, konfirmoi sot se bllokada aktuale e vendit do të përfundojë, siç ishte planifikuar, më 13 dhjetor.

Duke thënë se ishte më shumë një çështje rrethanash në të cilat pijet dhe dyqanet do të lejoheshin të rihapen, Nehammer konfirmoi një samit të shtetit federal në Vjenë për të diskutuar detajet e përfundimit të bllokadës.

Këto do të përfshijnë masa potencialisht më të rrepta që do të zbatohen në disa rajone të vendit ku numri i rasteve mbetet i lartë.

Për të pavaksinuarit, megjithatë, bllokada aktuale do të vazhdojë të zbatohet, konfirmoi Nehammer.

Që nga fillimi i bllokimit më 22 nëntor, numri i rasteve të reja me koronavirus në Austri ka rënë në mënyrë dramatike.

Incidenca shtatëditore është pothuajse përgjysmuar, nga më shumë se 1 000 në rreth 600 raste për 100 000 banorë.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.