KESH: Prodhimi i energjisë me kapacitet të plotë

TIRANË, 7 dhjetor /ATSH/ Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) informoi sot mbi  situatën hidrike dhe prurjet natyrore në kaskadën e Drinit që shënojnë sasinë e 1780 m3/s, ndërsa po prodhohet me kapacitet të plotë në HEC Koman dhe HEC Vau i Dejës.

“Niveli i liqenit në HEC-in e Fierzës është 271 m, ndërsa kuota maksimale është 296 m. Niveli i liqenit të HEC-it të Komanit është  173.42 m, ndërsa kuota maksimale është 175.5 m. Niveli i liqenit në HEC-in e Vaut të Dejës është 75.36 m, ndërsa kuota maksimale është 76 m”, bën të ditur KESH.

Sipas KESH, prurjet në HEC-in e Fierzës arrijnë në 800 m3/s, në HEC-in e Komanit 350 m3/s dhe në HEC-in e Vaut të Dejës në 630 m3/s.

KESH njofton se aktualisht po prodhohet energji elektrike me kapacitet të plotë në HEC  Koman dhe HEC Vau i Dejës.

/a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.