BM – Çmimi i benzinës arrin nivel rekord

LONDËR, 25 tetor /ATSH-DPA/ – Çmimet në pikat e karburanteve në Britaninë e Madhe arritën një nivel të lartë historik të dielën, ndërsa nafta është ende pak më poshtë rekordit të mëparshëm, tregojnë të dhënat e reja.

Çmimi mesatar i benzinës arriti në 142,94 centë (196,53 centë amerikanë) për litër duke tejkaluar rekordin e mëparshëm, të vendosur në prill të vitit 2012, prej 0,46 centë.

Ndërkohë, çmimet e naftës arritën në 146,5 centë për litër të dielën, në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 147,93 centësh.

Zëdhënësi i shoqatës për çmimet e karburanteve, AA, Luke Bosdet tha se “pavarësisht nëse janë prodhuesit e naftës, spekulatorët e tregut, taksat e Thesarit apo shitësit me pakicë që përpiqen të balancojnë marzhet e tyre, çmimet rekord të pikave të karburantit u tregojnë shoferëve se është koha për të kaluar në makinat me energji elektrike”.

”Për sa u përket shoferëve më të varfër, shumë prej tyre që tani duhet të përballen me shpenzimet e përditshme për të ecur nëpër qytete, pasi nuk ka shpëtim. Është një rikthim në uljen e shpenzimeve për konsumatorët e tjerë”, theksoi ai.

Një udhëtim 30 kilometrash kushton rreth 25 centë për shoferin e një makine të vogël elektrike me një furnizues energjie me kosto të ulët.

Për dikë që drejton një makinë të vogël me benzinë, i njëjti udhëtim do të kushtonte 10 herë më shumë.

”Si rezultat, kalimi në energji elektrike mund të kursejë shoferët”, shtoi Bosdet./  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.