Picë me 1 000… djathëra?

PARIS, 24 shtator /ATSH-DPA/ – Harrojeni picën me katër djathëra.

Nesër, një picajol francez do të përpiqet të vendosë një rekord botëror në një panair ushqimor në Lion me një picë me 1 000 djathëra.

Kuzhinieri parizian, Julien Serri dëshiron të thyejë rekordin për numrin e llojeve të djathit në një picë të vetme.

Ai planifikon të bëjë një picë në panairin e Sirhas, ku pica gjigante do të hyjë në furrë.

Picajoli do të mbështetet nga disa prodhues djathi me përvojë dhe nga grupi kombëtar i qumështit CNIEL si dhe nga rajoni Auvergne-Rhone-Alpes.

Panairi ende nuk ka qenë në gjendje të përshkruajë matjet e sakta të picës.

Për përpjekjen e tij për një rekord të ri botëror, francezi do të mbështetet vetëm në varietetet e djathërave franceze.

CNIEL thekson se janë pak a shumë 1 200 lloje djathërash në Francë.

”Rekordi i mëparshëm u vendos nga një prodhues picash në vitin 2020, i cili përdori 257 lloje djathi në një picë”, sipas transmetuesit BFMTV.   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.