Kuvendi miraton përbërjen e komisioneve të përhershme

TIRANË, 23 shtator/ATSH/ Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot në seancën plenare përbërjen e komisioneve të përhershme të Kuvendit.

Krytarja e Kuvendit, Lindita Nikolla u shpreh se kjo çështje u diskutua në Konferencën e Kryetarëve dhe pati dakordësi.

Kështu u miratua Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS, Fatmir Xhafaj, Ermonela Felaj, Damian Gjiknuri, Jurgis Çyrbja, Saimir Hasalla, Toni Gogu, Aurora Mara, Xhemal Qefalia, Gerta Duraku, Denis Deliu, Eduard Ndreca.

Nga jashtë grupeve parlamentare: Gledis Çeliku.

Nga grupi parlamentar i PD: Gazment Bardhi, Enkelejd Alibeaj, Dhurata Çupi, Saimir Koreshi, Greta Bardeli, Dashnor Sula, Elda Hoti, Bledjon Nallbati, Fatmir Mediu.

Komisioni për Integrimin Evropian me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS: Taulant Balla, Blendi Klosi, Bujar Çela, Ornaldo Rakipi, Etjen Xhafaj, Mimi Kodheli, Lavdrim Krashi.

Jashtë grupeve parlamentare Erisa Xhixho.

Nga grupi parlamentar i PD: Edi Paloka, Luçiano Boçi, Flutura Açka, Kreshnik Çollaku, Belind Këlliçi, Tomorr Alizoti.

Komisioni për Politikën e Jashtme me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS, Hatixhe Konomi, Lavdrim Krashi, Alqi Bllako, Benet Beci, Blendi Klosi, Petro Koçi, Besion Ajazi, Klodiana Spahiu.

Nga grupi parlamentar i PD: Grida Duma, Kreshnik Çollaku, Shpëtim Idrizi, Tritan Shehu, Belind Këlliçi, Vangjel Dule, Greta Bardeli.

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS: Erion Braçe, Anila Denaj, Antoneta Dhima, Pranvera Resulaj, Vullnet Sinaj, Benet Beci, Shpresa Marnoj, Alban Xhelili, Enslemvera Zake.

Nga grupi parlamentar i PD: Edmond Spaho, Jorida Tabaku, Alfred Rushaj, Bujar Leskaj, Arbi Agalliu, Agron Shehaj, Emilia Koliqi, Dashamir Shehi.

Komisioni për Sigurinë Kombëtare, me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS: Paulin Stërkaj, Antoneta Dhima, Bardhyl Kollçaku, Luan Duzha, Vullnet Sinaj, Denis Deliu, Pranvera Resulaj, Toni Gogu, Ilirjan Pendavinji.

Jashtë grupeve parlamentare, Agron Çela.

Nga grupi parlamentar i PD: Enkelejd Alibeaj, Ervin Salianji, Lindita Metaliaj, Isuf Çela, Ferdinand Xhaferaj, Luan Baçi, Kasëm Mahmutaj.

Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS: Fadil Nasufi, Tatiana Piro, Luljeta Bozo, Ismet Beqiraj, Anduel Tahiraj, Ilir Ndraxhi, Rrahman Rraja, Baftjar Zeqaj, Alqi Bllako.

Nga grupi parlamentar i PD: Flamur Hoxha, Fation Veizaj, Lefter Gështenja, Zef Hila, Ramadan Lika, Xhelal Mziu, Agron Duka, Nusret Avdulla.

Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS: Desantila Tahiraj, Florenc Spaho, Niko Kuri, Mirel Pitushi, Spresa Marnoj, Ilir Metaj, Tatiana Piro, Anila Denaj, Lindita Buxheli

Jashtë grupeve parlamentare, Petrit Vasili dhe Gertjan Deda.

Nga grupi parlamentar i PD: Grida Duma, Orjola Pampuri, Tritan Shehu, Mesila Doda, Zheni Gjergji, Ilda Dhori, Seladin Jakupllari.

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik me përbërje deputetë nga grupi parlamentar i PS: Eduard Ndreca, Teuta Ramaj, Lindita Buxheli, Ilir Topi, Blerina Gjylameti, Florenc Spaho, Desantila Tahiraj, Enslemvera Zake.

Jashtë grupit parlamentar: Meri Markiçi.

Nga grupi parlamentar i PD: Flutura Açka, Luçiano Boçi, Ina Zhupa, Andia Ulliri, Eralda Bano Tase, Merita Bakiu, Kastriot Piroli.

Kuvendi miratoi gjithashtu caktimin e anëtarëve zëvendësues në përbërjen e komisioneve të përhershme.

Nikolla u shpreh se edhe kjo çështje u diskutua në Konferencën e Kryetarëve për të cilën pati dakordësi.

Kështu u miratuan anëtarët zëvendësues për Komisionin për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut nga grupi parlamentar i PS, Alqi Bllako, Etilda Gjonaj, Arben Pëllumbi, Bardhyl Kollçaku, Lavdrim Krashi.

Nga grupi parlamnetar i PD: Ervin Salianji, Lindita Metaliaj.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Integrimin Evropian nga grupi parlamentar i PS: Florenc Spaho, Bardhyl Kollçaku, Klodiana Spahiu, Aurora Mara, Pranvera Resulaj

Nga grupi parlamentar i PD: Albana Vokshi dhe Oerd Bylykbashi.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Politikën e Jashtme nga grupi parlamentar i PS: Blerina Gjylameti, Bardhyl Kollçaku, Taulant Balla, Ilirjan Pendavinji.

Nga grupi parlamentar i PD: Agron Gjekmarkaj dhe Helidon Bushati.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Ekonominë dhe Financat nga grupi parlamentar i PS: Ilir Topi, Ilir Metaj, Etjen Xhafaj, Mimi Kodheli.

Nga grupi parlamentar i PD: Flamur Hoxha dhe Fation Veizaj.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Sigurinë Kombëtare nga grupi parlamentar i PS: Ermonela Felaj, Klevis Xhoxhi, Bujar Çela, Aurora Mara, Alban Xhelili.

Nga grupi parlamnetar i PD: Dhurata Çupi dhe Dashnor Sula.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin nga grupi parlamentar i PS: Ilirjan Pendavinji, Benet Beci, Pranvera Resulaj, Luan Duzha, Ornaldo Rakipi.

Nga grupi parlamentar Demokraci dhe Integrim: Ilda Dhori.

Nga grupi parlamentar i PD: Edmond Spaho.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë nga grupi parlamentar i PS: Teuta Ramaj, Ismet Beqiraj, Antoneta Dhima.

Nga grupi parlamentar i PD: Luan Baçi dhe Lindita Metaliaj.

Anëtarët zëvendësues në përbërje të Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik nga grupi parlamentar i PS: Fadil Nasufi, Ismet Beqiraj, Luljeta Bozo, Lavdrim Krashi, Ilir Metaj.

Nga grupi parlamantar i PD: Sorina Koti dhe Arbi Agalliu.

Kuvendi miratoi edhe draftprogramin e punës së Kuvendit për periudhën 27 shtator 2021 – 5 nëntor 2021.
Kuvendi gjithashtu miratoi edhe draftkalendarin e punimeve të Kuvendit për periudhën 27 shtator 2021 – 15 tetor 2021.

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.