SPANJË – Ekonomia kalon pritshmëritë e rritjes

MADRID, 30 korrik /ATSH-DPA/ – Pavarësisht kufizimeve të rëndësishme kundër COVID-19, ekonomia e Spanjës u zgjerua më shumë nga sa pritej në tremujorin e dytë, sipas një vlerësimi të shpejtë nga zyra statistikore INE.

Prodhimi i brendshëm bruto u rrit 2,8 për qind në mënyrë të njëpasnjëshme pasi u tkurr me 0,4 për qind tremujorin e kaluar.

Ky ishte zgjerimi i parë në tre tremujorë dhe më i shpejtë se rritja e pritshme prej 2,2 për qind.

Në një komunikatë të veçantë, INE tha se rritja e shitjeve me pakicë u lehtësua ndjeshëm në qershor.

Shitjet me pakicë u rritën vetëm 1,4 për qind nga viti në vit në qershor, shumë më ngadalë sesa zgjerimi 19,7 për qind i regjistruar në maj./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.