Bezos ofertë prej dy miliardë dollarësh NASA-s për kontratën e Hënës

UASHINGTON, 27 korrik /ATSH-DPA/ – Pasi kompania e tij hapësinore ”Blue Origin” humbi në procesin e ofertimit për të ndërtuar zbarkuesin e parë komercial të NASA-s, themeluesi i Amazon Jeff Bezos po kërkon të firmosë sërish një kontratë.

Në një letër të hapur drejtuar shefit të NASA-s, Bill Nelson, Bezos bëri një ofertë për ”Blue Origin” për të mbuluar kosto deri në 2 miliardë dollarë këtë vit dhe gjatë dy viteve të ardhshme për zhvillimin dhe prodhimin e një zbarkuesi hënor, nëse kompania autorizohet për të garuar përsëri kundër ”SpaceX” të Elon Musk.

NASA fillimisht nuk dha asnjë përgjigje publike.

Agjencia doli kundër ”Blue Origin” në procesin e ofertave në prill dhe në vend të kësaj i dha ”SpaceX” kontratën për të zhvilluar zbarkuesin e parë komercial për të marrë astronautët në Hënë.

Kontrata vlen afro tri miliardë dollarë dhe është pjesë e programit Artemis të NASA-s.

Që kur u mor vendimi, ”Blue Origin” e ka kundërshtuar disa herë këtë vendim. Anija kozmike ”New Origin” e ”Blue Origin” e çoi atë në një udhëtim të shkurtër në hapësirë ​​javën e kaluar.

Programi Artemis i NASA-s, i cili synon të sjellë astronautët përsëri në Hënë deri në vitin 2024 si një trampolinë për misionin e parë njerëzor në Mars.

Misioni i NASA-s do të shohë katër astronautë të nisur në anijen kozmike ”Orion” të NASA-s në orbitën hënore, ku dy prej tyre do të lëvizin në sistemin e uljes njerëzore ”SpaceX” për udhëtimin e tyre të fundit në Hënë.

Të dy astronautët do të eksplorojnë sipërfaqen hënore për rreth një javë para se të kthehen në Tokë./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.