Ballina Etiketimet Nasa

Etiketim: nasa

Teleskopi hapësinor më i fuqishëm në botë niset në një mision...

PARIS, 25 dhjetor /ATSH-DPA/- Teleskopi Hapësinor James Webb (JWST), më i fuqishmi i ndërtuar ndonjëherë, u lëshua në hapësirë për të eksploruar galaktikat më...

Një sondë e NASA-s ”prek” diellin për herë të parë

KALIFORNI, 15 dhjetor /ATSH-ANSA/ - ''Të prekësh'' Diellin për të mbledhur disa ''rreze'': ky është momenti i jashtëzakonshëm i arritur nga ‘’Sonda Diellore Parker’’...

NASA rekruton 10 persona për t’i trajnuar si astronautë

HJUSTON, 7 dhjetor /ATSH-DPA/- Agjencia amerikane e hapësirës NASA prezantoi katër gra dhe gjashtë burra të cilët janë përzgjedhur si rekrutë astronautësh për t'u...

NASA shtyn misionin për shkak të kërcënimeve nga mbeturinat hapësinore

KALIFORNI, 1 dhjetor /ATSH-AA/- Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës e SHBA-së (NASA) ka shtyrë shëtitjen e planifikuar në hapësirë jashtë Stacionit Ndërkombëtar të...

NASA lëshon një raketë drejt një asteroidi për ta nxjerrë nga...

KALIFORNI, 23 nëntor /ATSH-DPA/ – Agjencia amerikane e hapësirës, NASA po përgatitet të lëshojë një raketë që do të përplaset qëllimisht me një asteroid,...

NASA shtyn uljen në Hënë

UASHINGTON, 10 nëntor /ATSH-DPA/ - Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka shtyrë uljen e planifikuar të astronautëve amerikanë në Hënë të paktën deri në...

Pse NASA dëshiron të vendosë Wi-Fi në Hënë?

KALIFORNI, 25 tetor /ATSH/ - Programi ''Artemis'' i NASA-s do t'i dërgojë njerëzit në Hënë për herë të parë që nga programi ''Apollo'' dhe...

NASA: Gati misioni ”Artemis 1” pa ekuipazh drejt Hënës

FLORIDA, 24 tetor /ATSH-DPA/ - Misioni pa pilot i NASA-s ''Artemis 1'' në Hënë është në rrugën e duhur për nisjen në shkurt, deklaroi...

NASA: Misioni ”Lucy” nis rrugëtimin rreth Jupiterit

LONDËR, 16 tetor /ATSH-DPA/ - Misioni i fundit i asteroidit i NASA -s, që synon studimin e shkëmbinjve rreth Jupiterit, pritet të nisë sot. Gjatë...

NASA pezullon misionin pasi Toka dhe Marsi ndodhen në anët e...

UASHINGTON, 29 shtator /ATSH-DPA/ - NASA do të tërhiqet nga komanda e misioneve të saj nga muaji  mars deri në mes të tetorit, pasi...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA